6 najbardziej spektakularnych transplantacji świata. Te zabiegi przyniosły sławę lekarzom, a pacjentom dały nowe życie

Medycyna w ostatnich latach bardzo się rozwinęła.

Co rusz to słyszymy o kolejnym sukcesie lekarzy, którzy po raz pierwszy przeszczepili dany organ, czy wyhodowali fragment ludzkiego ciała w warunkach laboratoryjnych. Jeszcze 10 lat temu o takich przedsięwzięciach mogliśmy co najwyżej pomarzyć. Parę, czy paręnaście wiosen wstecz ludzie nie byli jeszcze przyklejeni do swoich telefonów. Postęp nie miał tak szaleńczego tempa, jakie osiągnął dzisiaj.

Miało to zarówno plusy, jak i minusy, bo choć dystans między ludźmi nie był tak duży, jak dziś, znacznie łatwiej skreślali się nawzajem.Wystarczyło, że komuś zdarzył się wypadek trochę dziwniejszy, inny niż zwykle, a już lekarz rozkładał nad nim bezradnie ręce, spisując na straty. W tamtych czasach tylko od kreatywności medyków zależało to, czy komuś dane będzie jeszcze normalne życie.

Wielu osobom szanse na nie przeszły koło nosa, jednak tym, którzy oddali się w ręce prawdziwych specjalistów, ta sztuka zwykle się udawała. Pośród nich było kilka przypadków ludzi o historiach medycznych tak długich i skomplikowanych, że na ich podstawie można by napisać doktorat. Pacjenci nie do uratowania, o zdeformowanych twarzach, wykręconych dłoniach, wyniszczonych ciałach – oni wszyscy zostali uratowani dzięki transplantacjom. Niektóre z tych zabiegów były naprawdę kontrowersyjne.

Znajdziecie je na następnych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : wittyfeed.me, dailymail.co.uk


Reply