Okolice Czarnobyla 30 lat po katastrofie. Jak się okazuje, to już nie jest wymarła pustynia!

Wczoraj minęła 30 rocznica największej katastrofy XX wieku w energetyce jądrowej  – wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Kiedy 26 kwietnia 1986 roku doszło do tragedii, skażony został cały teren wokół elektrowni, a radioaktywna niewidzialna chmura niesiona wiatrem, ruszyła w głąb kontynentu.

Wybuch elektrowni atomowej zatrzymuje czas na terenach bezpośrednio narażonych na promieniowanie. Ludzie tam mieszkający w ciągu kilku minut porzucają cały dorobek życia i uciekają, zostawiając niedopitą szklankę herbaty, której już nikt nigdy nie sprzątnie ze stołu. Ewakuowane miasta zmieniają się w miejscowości widmo, w których władzę zaczyna sprawować przyroda i dzika zwierzyna.


atom-pas


Wokół miejsca wybuchu w Czarnobylu naukowcy wyznaczyli dwa pierścienie, w których nie może zamieszkać człowiek: wewnętrzny, gdzie promieniowanie radioaktywne jest bardzo wysokie i pierścień zewnętrzny, z mniejszą ilością szkodliwych substancji w powietrzu. Właśnie w tej strefie zewnętrznej przyrodnicy dokonali ciekawego odkrycia: natura odradza się i to ze zdwojoną siłą! Tereny te zaczynają pokrywać bujne lasy i łąki, co zwiększyło również populację takich zwierząt jak dziki, sarny, zające czy wilki.

Ulice, place i budynki zarastają dziką roślinnością

atom-8


Czy to oznacza, że tereny te są bezpieczne i człowiek może tam powrócić spokojnie mieszkać? Niestety nadal lepiej omijać Czarnobyl z daleka i nie planować tam życia, ale krótki krajoznawczy wyjazd będzie bardzo ciekawym przeżyciem.

Zobaczcie, jak wyglądają okolice Czarnobyla po trzech dekadach od wybuchu reaktora.

1. Wokół Czarnobyla można spotkać żubry

atom-2


2. Do lasów powraca także dzika zwierzyna: wilki, niedźwiedzie, lisy. Jesteście ciekawi kto jeszcze? Czytajcie dalej

atom-1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply