Jak myślicie, jak nasi przodkowie wyobrażali sobie daleką przyszłość, w której dziś żyjemy? Te niezwykłe wizje z 1900 r. stanowią odpowiedź. Parę z nich się sprawdziło!

Choć nie możemy przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłość, nie przeszkadza nam to w snuciu jej wizji.

Wyobrażamy sobie w pełni zautomatyzowane społeczeństwo, rządzone przez sztuczne inteligencje i roboty. W wizjach tego, co nastąpi, widzimy mechaniczny świat, w którym nie sposób odróżnić człowieka od androida. Podobne spostrzeżenia widzimy na ekranach telewizorów od dziesiątek lat. Czy zastanawialiście się jednak, jak przyszłość wyobrażali sobie nasi dalecy przodkowie?

Jakie wizje dzisiejszego świata snuli? Na pewno nieraz o tym myśleliście, a my mamy dla was odpowiedzi!

Okazuje się bowiem, że przepowiednie sprzed wieku przetrwały. Zostały spisane i zilustrowane z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w Paryżu 1900 r. To właśnie wtedy francuski artysta komercyjny, Jean-Marc Cote przełożył na papier najczęstsze wyobrażenia tego, jak będzie wyglądał świat w 2000 r. Jego rysunki w formie kart do gry, zostały zaprezentowane na wystawie. Nigdy jednak nie trafiły do sprzedaży.

W 1986 r. na nowo odkrył je wybitny pisarz science fiction, Isaac Asimov i pokazał światu opatrzone swym komentarzem. Niektóre z tych wizji są dziś dla nas nie tylko trudne do wyobrażenia, co po prostu śmieszne, inne jednak zadziwiają swoją trafnością! Wszystkie przedstawiamy kolejno na następnych stronach. Przygotujcie się na solidną dawkę fantastyki, połączonej z absurdem!

Przejdźcie na następną stronę.

Isaac Asimov, który rozpowszechnił przewidywania naszych przodków. 

ong>1. Pożary będą gasić skrzydlaci, powietrzni strażacy

Czyżby nasi przodkowie przewidzieli powstanie Batmana, który w kulturze popularnej pojawił się ledwo 39 lat po wystawie światowej? To całkiem prawdopodobne! Można również przypuszczać, że do wniosku, że strażacy zaczną latać, doprowadziło ich znane już wtedy ludzkie marzenie o lataniu, byciu wolnym i swobodnym w przestworzach.

2. Ludzie udomowią wieloryby i zaczną ich używać, jako środka transportu 

Nasi przodkowie wierzyli, że uda nam się udomowić wieloryby, które będą nam służyć za środek transportu. Do ich olbrzymich grzbietów przytroczymy mocne pasy lub łańcuchy, a te piękne, mocarne zwierzęta ciągnąć będą kabiny ludzi zwiedzających podwodne głębiny.  Wizja naszych przodków nie ziściła się. Zamiast wielorybów mamy łodzie podwodne i batyskafy. Szkoda? Być może, taka forma wykorzystania tych pięknych zwierząt byłaby z pewnością bardziej humanitarna niż ich brutalne zabijanie dla mięsa i tłuszczu.

ong>3. W szkołach będą maszyny, które dosłownie włożą uczniom wiedzę do głów

Choć dzisiaj często mówi, się, że leniwemu uczniowi nauczyciel nie włoży wiedzy łopatą do głowy, nasi przodkowie wierzyli, że coś podobnego będzie kiedyś możliwe. Szkoła przyszłości z ich wizji to miejsce, w którym nauczyciel jest tylko „podajnikiem książek”, które specjalne maszyny „wkładają uczniom do głów”. Piękne, jednak wciąż dalekie od prawdy.

4. Powstaną latające samochody, a podniebne taksówki będą głównym środkiem transportu

Samochody osobowe powstały w 1886 r. Były wzorowane na bryczkach i osiągały prędkość w porywach kilkunastu kilometrów na godzinę. Nasi przodkowie nie wyobrażali sobie, że kiedyś będą jeździć pięć, a nawet dziesięć razy tyle! Marzyli więc o samochodach latających, które byłyby szybsze, bujałyby ludzi w przestworzach, a dzięki nim można byłoby uniknąć wypadków. Bardzo się pomylili!

ong>5. Udomowimy ogromne koniki morskie i będziemy na nich jeździć jak na koniach 

Nasi przodkowie wierzyli, że w podniebnych głębinach żyją wielkie koniki morskie, które dadzą radę nas unieść i będziemy na nich pływać, podobnie, jak jeździmy konno.

6. Do palenia w kominkach będziemy używać radu 

Ten promieniotwórczy pierwiastek (w formie czystej metal), który wywołuje białaczkę u osób uczestniczących w jego produkcji odkryto w 1989 r. Stanowił nadzieję nauki, a nasi przodkowie wierzyli, że w przyszłości będzie miał jeszcze więcej zastosowań. Na szczęście nie poszliśmy ich tropem myślenia.

7. Będziemy się porozumiewać za pomocą wideokonferencji 

Ta wizja sprawdziła się w 100 procentach. Dzięki mediom społecznościowym, czatom, czy Skype’owi możemy nie tylko rozmawiać z osobą na odległość, ale również ją zobaczyć.

8. Przyszłość będzie pełna automatycznych urządzeń 

Nasi przodkowie strzelili w dziesiątkę. Otaczają nas bowiem setki urządzeń, od robotów kuchennych, po komputery i komórki, bez których wprost nie możemy się obejść. Spełniliśmy oczekiwania przodków, ale czy to takie dobre?

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : upworthy.com

Reply