9 uwag psychologów, które pomagają zrozumieć, dlaczego dzieci kłamią. Ta wiedza pomoże Ci oduczyć je tego negatywnego zachowania 

Dzieci mają swój własny świat, który jest zrozumiały tylko dla nich.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci i dlatego negatywne zachowania występujące u dzieci, trzeba eliminować od razu, gdy tylko się pojawią. W przeciwnym razie, dziecko przyjmie je jako normę czy standard postępowania i będzie powielać w dorosłym życiu.

 

Do zachowań, które powszechnie uważa się za pejoratywne i społecznie niepożądane, zaliczyć można kłamanie. Niestety dzieci mają naturalną skłonność do nie mówienia prawdy, dlatego rodzice podczas wychowania swoich pociech, powinni szczególną uwagę zwrócić na to, by wpoić im prawdomówność.

Logiczne argumenty dorosłych, że nie wolno kłamać, nie zawsze docierają do maluchów. Dlatego aby skuteczniej walczyć z konfabulacją u najmłodszych, trzeba poznać i nieco zrozumieć ich punkt widzenia. W tym zadaniu z pomocą przychodzą psycholodzy dziecięcy, którzy opracowali listę 9 uwag, wiele mówiących o kłamaniu przez dzieci.

 

Numer 9 Wiedza o konsekwencjach 

Najmłodsi szybko orientują się, że mówienie prawdy może sprowadzić na nich karę i chcąc uniknąć przykrych konsekwencji, wolą skłamać. Oczywiście złemu zachowaniu nie można pobłażać, ale trzeba łagodzić kary, gdy dziecko samo postanowi wyznać swoje winy. W ten sposób zobaczy, że kara za błędy jest nieuchronna, ale jej wymiar zależy od skruchy.

Kolejne uwagi psychologów o kłamaniu przez dzieci, znajdziecie już na następnych stronach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me

Reply