Mieszkanie to odbicie duszy jego lokatora, ale i obraz tego, w jakim świecie przyszło mu żyć. Zdjęcia Johna Thackwraya pokazują to najdobitniej!

Znane powiedzenie mówi: Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś. W tych słowach kryje się wiele prawdy.

Coco Chanel mawiała, że dom stanowi odbicie duszy jego właściciela. Jej zdanie podzielają psychologowie, którzy uznali za pewnik, że to, jak urządzamy mieszkanie jest odbiciem tego, jakimi jesteśmy ludźmi. Wykazali, że ludzie praktyczni i twardo stąpający po ziemi urządzają wnętrza minimalistyczne, gdzie każda rzecz ma swe zastosowanie.

Nie ma w nich masy niepotrzebnych bibelotów i obrastających kurzem drobiazgów, wszystko ma swoje miejsce. Towarzyscy domatorzy, o spokojnym usposobieniu, lubią styl skandynawski i jasne otwarte przestrzenie. Powszechnie uważa się, że osoby zamknięte w sobie i neurotyczne urządzają natomiast mieszkanie w ciemnych barwach.

Pokoje ludzi emocjonalnych i sentymentalnych bardzo często wypełnione są portretami bliskich im osób i rodzinnymi fotografiami. Wnętrza ekstrawertyków toną w bibelotach, podczas gdy osoby zamknięte w sobie cenią sobie porządek i ład. Artyści i osoby o liberalnych poglądach często miewają w mieszkaniu nieporządek, a jaskrawe i kwieciste wnętrza zwykle należą do osób silnych, o oryginalnych poglądach, których nie boją się i nie wstydzą.

Nawet kolor ścian, który wybiera dana osoba może bardzo wiele o niej powiedzieć. Dla przykładu osoby, których sypialnie otulone są ciepłymi, korzennymi brązami,  to ludzie naturalni, którzy cenią sobie spokój i bezpieczeństwo, a ci, którzy malują ściany na odcienie pomarańczu są towarzyskie, mają spore grono przyjaciół i nie lubią nudy. Jest wiele czynników, które mogą wiele mówić o człowieku. Prawda jest jednak taka, że pokoje, w których mieszkamy mają też sporo do powiedzenia o miejscu, w którym przyszło nam żyć i świecie, do którego należymy.

Francuski fotograf, John Thackwray spędził ponad sześć lat, fotografując sypialnie młodych ludzi. Zwiedził 55 różnych krajów i zrobił wywiady z ponad 1200 osobami. Czego dowiedział się, zaglądając do tych, najbardziej prywatnych miejsc w mieszkaniach młodych ludzi?

Zajrzyj na następną stronę i zobacz sam.

lem Thackwraya było zbadanie różnic między tzw. „Milenialsami”, urodzonymi w latach 80. i 90. Artysta widział na własne oczy, jak technologia zmienia świat i żyjących na nim ludzi. Zaczął się zastanawiać, czy te, nieodwracalne zmiany nastąpiły wszędzie. Jak technologia i internet wpłynęły na kraje ubogie, o niskim poziomem edukacji, z nierównościami płci, społeczeństwa kastowe itd. Odpowiedzi na swoje pytania zaczął szukać w najbardziej intymnych, prywatnych miejscach domów młodych ludzi – ich sypialniach.

Joseph (30 lat), artysta z Paryża (Francja)

Podróżował po świecie, nie omijając miejsc uznawanych za niebezpieczne i pytał spotkanych na ulicy przechodniów, czy mógłby wejść do ich sypialni i zrobić kilka zdjęć. W ten sposób narażał się na wyśmianie, ale i na dużo cięższe konsekwencje. Nie brakowało sytuacji, w których musiał ratować skórę i wycofywać się ze swojej niebagatelnej propozycji, kiedy np. natrafił na kogoś nieprzychylnie nastawionego, czy agresywnego. W tym czasie jednak sporo się dowiedział, a cenną lekcją o społeczeństwie postanowił podzielić się z innymi.

Jeff (24 lata), inżynier z Bukaresztu (Rumunia)

rdził fotograf: – Każdy człowiek ma swoją historię i własne doświadczenia, ale mówią one o czymś szerszym i bardziej uniwersalnym – stwierdził. Jak wyznał, to jak mieszkają mówi wiele o tym, jak wygląda życie w biedzie, wojennym piekle, afrykańskiej wiejskiej społeczności itd. – Ja próbuję poukładać te wszystkie elementy w jedną historię – wyjaśnił Thackwray. Jak wytłumaczył mężczyzna, to co w tym wszystkim najbardziej niezwykłe to fakt, że choć żyją w biedzie, śpią na podłodze, a w sypialni trzymają worki z jedzeniem, większość ma dostęp do internetu!

Gulle (29 lat), aktorka z Istambułu (Turcja)

Większość z nich dostęp do Internetu i mediów społecznościowych, w tym saudyjskich kobiet i młodych rolników w afrykańskim buszu. Jest to zdecydowanie podłączony pokolenie – powiedział fotograf i dodał: – To jest młodzież, która będzie tworzyć nasze jutro. Warto przyjrzeć się temu, jak urządza swoje dziś.

Jego słowa wydają się bardzo sensowne i logiczne. To zaś, co uderza najbardziej to kontrast między biednymi i bogatymi, który aż bije po oczach.

W trakcie pracy nad tym projektem, spotkałem bardzo wielu młodych ludzi. Najważniejsze, czego się dowiedziałem, to fakt, że uśmiech i radość nie zależy od tego, co mamy, ale jacy jesteśmy. Młodzi ludzie, z biednej części świata znacznie częściej otaczali się kolorami, a z ich twarzy biło ciepło. Zarażali uśmiechem. Bogaci, choć mieli wokół siebie całą masę rzeczy, byli smutni, znacznie częściej cierpieli na depresję, a ich sypialnie były równie mroczne, co oni sami – porównał fotograf.

Na następnych stronach znajdziecie galerię zdjęć sypialni z całego świata. Zajrzyjcie do niej i sprawdźcie, ile prawdy jest w tych niezwykle ważnych słowach fotografa. 

Maleeq (28 lat), komik z Nowego Jorku (USA)

ong>Ryoko (25 lat), programistka z Tokio (Japonia)

Yuan (22 lata) sprzedawczyni w Dali (chiny)

Fha (21 lat), farmer w Ban Sai Ngam (Tajlandia)

Asha (17 lat), pani domu w Bamansemilya (Idnie)

Pema (22 lata), student Buddyzmu w Katmandu (Nepal)

ong>Oleg (24 lata),  inżynier telekomunikacji z Nowosybirska (Rosja)

Zhalay (18 lat), uczeń szkoły średniej z Dżambyłu (Kazachstan)

Elahe (29 lat), malarka z Teheranu (Iran)

Ben (22 lata), student Filmoznawstwa z Dallas (USA)

Marcello (18 lat), uczeń szkoły średniej z La Paz (Boliwia)

ong>Fatou (17 lat), krawcowa z Thiès (Senegal)

Ezekiel (22 lata), wojownik-nomad z Echo Manyata (Kenia)

Mohamad (18 lat), uczeń szkoły średniej z Saint Catherine (Egipt)

Josee (22 lata), studentka rachunkowości z Kigali (Rwanda)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : upworthy.com

Reply