Ogromny pawilon nie z tego świata – tak wygląda „Oko Binhai”. W tym niezwykłym miejscu znajdziecie ponad 1,2 mln książek

Gdzie znajdziemy mądrość tego świata, jeśli nie w książkach?

Wszystko, co kiedykolwiek wymyślili ludzie, odkryte przez nich światy, wyznawane religie, czy filozofie – cała nasza wiedza została zawarta w niezliczonych książkach. Na przeczytanie ich wszystkich potrzeba byłoby nam tysięcy lat albo takiej samej liczby żyć. Każdy miłośnik słowa pisanego marzy, by znaleźć chwilkę, na zgłębienie, chociaż procenta z tego, co zapisano i wydano dla potomności.

Kochamy książki za zapach farby drukarskiej i za tę nieskończoną liczbę krain, do których nas przenoszą. Gromadzimy wokół siebie swoje ulubione lektury. Otaczają nas niczym przyjaciele i tak samo możemy na nie liczyć. Kiedy w życiu nie wiedzie się nam najlepiej, a brutalny świat daje nam w kość, zawsze możemy sięgnąć po książkę i przenieść się do innego wymiaru. Gdzieś, gdzie jest cieplej, nie brakuje magii, a ludzie cenią nas i lubią.

Wymyślnych, fantazyjnych światów w Binhai (Okręgu Kultury w Tianjin) jest około 1,2 mln! Wszystkie ukryte są w książkach rozłożonych na półkach ogromnego pawilonu, który sam wygląda doprawdy nieziemsko. W jego centralnym punkcie znajduje się kopuła, kula, która z daleka wygląda jak olbrzymia gałka oczna (stąd nazwa „Oko Binhai”). Ta chińska biblioteka zajmuje obszar 34 tys. mkw. To chyba najwspanialsza czytelnia świata.

Zapraszamy na spacer po tym miejscu. Film znajdziecie na następnej stronie.

ojektowana przez projektantów z MVRDV, którzy wcześniej stworzyli takie architektoniczne cuda, jak gigantyczne schody na rusztowaniu i zjawiskową halę z muralami (obie konstrukcje znajdują się w Rotterdamie). Wizja biblioteki nie była tylko ich dziełem, w jej opracowaniu pomogli również specjaliści z Instytutu Urbanistyki i Wzornictwa w Tianjin.

Koncepcja była prosta: książki miały skupiać się wokół olbrzymiego oka, symbolu mądrości i boskiej wiedzy, które umieszczone w centralnym punkcie obserwowałoby odwiedzających gmach. Patrząc na to, jak wygląda dziś budynek, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dzieło przerosło sam projekt. Biblioteka dysponuje czytelnią na parterze, nowoczesnymi pokojami audiowizualnymi, przestrzenią do spotkań i eventów. Warto ją odwiedzić choćby dla samych widoków.

Zapraszamy na wirtualny spacer.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : boredpanda.com, youtube.com, wikia.com

Reply