6 rzeczy, które dzieją się z Twoim organizmem, gdy zaczynasz płakać. Wszystkie potwierdzają, że ludzkie ciało to fantastyczna maszyneria!

Ludzkie ciało jest pełne tajemnic. To niesamowita maszyna, która dobrze działa tylko, jeśli wszystkie trybiki są na swoim miejscu.

O to, by były dbają eksperci z przeróżnych dziedzin medycyny. Sami również możemy się do tego przyczyniać, stosując zdrową dietę, dobrze się wysypiając, unikając stresu. Ze wszystkich wymienionych najtrudniejsze jest chyba ostatnie.

Nasze nerwy wystawiane są w końcu na niezliczone próby. Pośpiech i natłok zajęć solidnie je nadszarpuje. Starając się sprostać wszystkim zadaniom, stresujemy się i irytujemy. Kiedy problemy nawarstwią się już tak, że nie jesteśmy w stanie stawić im czoła, zwykle wybuchamy. Punktem zapalnym może być jakaś drobnostka, coś tak małego, że normalnie wcale byśmy się tym nie przejęli. Z kłopotami jest jednak dokładnie tak jak z kruchą i delikatną jengą, gdy tylko je gromadzimy, nie rozwiązując, zwykle zwalają się nam na głowę wszystkie naraz.

Reakcją obronną naszego organizmu na zbyt wiele zmartwień, cierpienia, czy bólu jest krzyk lub płacz. Oba przynoszą ulgę i stanowią ujście dla nagromadzanych emocji. Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy do oczu podchodzą nam łzy? Czemu płacz przynosi takie ukojenie (w końcu nijak nie rozwiązuje naszych problemów)? Okazuje się, że w odróżnieniu od krzyku płacz jest skomplikowanym procesem.

W jego trakcie z naszym ciałem dzieje się magia, o której przeczytasz na następnych stronach.

ong>1. Płacz to technika przetrwania 

Nasz układ hormonalny kontroluje funkcjonowanie organizmu. W przypadku, gdy dana osoba ma wybuch emocji, hormony pobudzają okolice oczu i uwalniają łzy. To nie tylko błyskawiczna reakcja naszego organizmu. Naukowcy uznają płacz za technikę przetrwania, dzięki której radzimy sobie z nadmiarem emocji.

2. Ciało się nie myli

Błędne jest myślenie, że płacz jest bezwiedny, a łzy w Twoich oczach niepotrzebne. Możesz tego nie rozumieć, Twój organizm to jednak doskonale funkcjonująca maszyneria. Jeśli płaczesz, oznacza to, że takie oczyszczenie było Ci potrzebne. Ty możesz się mylić, Twoje ciało nie.  Organizm jest świadom tego, co dzieje się wokół niego. Łzy zaś nie płyną bez powodu.

ong>3. Gula w gardle 

Płaczowi zwykle towarzyszy uczucie tzw. guli w gardle. Duszności i ciężkość w piersiach, które czujemy to tak naprawdę naprężone mięśnie. Kiedy zaczynamy płakać nasz organizm informuje ciało, że będzie nam potrzebna większa ilość tlenu, żebyśmy nie udusili się i nie zadławili. Mocne i głębokie oddechy sprawiają, że nasze ciało napręża się. Pojawia się wtedy znane uczucie ciężkości, które z czasem przemija.

4. Łzy nas oczyszczają

Uczucie lekkości, które odczuwamy po płaczu jest spowodowane oczyszczeniem, którego doznajemy. Wbrew pozorom oczyszczamy się nie tylko z negatywnych emocji, ale i z toksyn zalegających w naszym organizmie. W trakcie płaczu nasze ciało wydziela endorfiny, dlatego, choć łzy nie rozwiązują problemów, przynoszą ulgę.

ong>5. Płaczem wyrażamy emocje

Poprzez łzy przekazujemy światu swoje negatywne emocje. To najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na „powiedzenie” tego, co nas nęka i boli. Tej formy komunikacji uczymy się już we wczesnym dziecięctwie. Płacz jest bardzo dla nas naturalny.  Niezwykle trudno (o ile w ogóle można) jest się go oduczyć.

6. Czy jesteśmy jedyni?

Naukowcy od lat zastanawiają się, czy jesteśmy jedynymi istotami na Ziemi, zdolnymi do wyrażania swoich emocji poprzez łzy. Ewolucjoniści przeprowadzili szereg badań, które miały udowodnić, że ze wszystkich zwierząt, płaczą tylko ludzie. Do tej pory ani tego nie potwierdzono, ani nie zaprzeczono. Pytanie pozostaje otwarte. Dla nas ta kwestia pozostaje jednak drugorzędna. Zamiast szukać odpowiedzi, powinniśmy skupić się na wdzięczności, za to, że jesteśmy w stanie w ten sposób radzić sobie z emocjami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com, telegraph.co.uk

Reply