Używasz zbliżeniowej karty płatniczej? Uważaj na złodziei z czytnikami w komunikacji miejskiej!

Parę dni temu jeden z użytkowników Facebooka ujawnił nowy sposób kradzieży przy użyciu zbliżeniowych kart płatniczych. Złodziej wchodzi do pociągu lub innego miejsca, w którym znajduje się sporo osób. Zbliża się do ofiary z urządzeniem i przysuwa je jak najbliżej torebki lub kieszeni spodni. Po kilku sekundach z konta znika 50 zł!

W ten sposób jest w stanie wyłudzić od nieświadomych osób sporą ilość gotówki. Wystarczy, że stanie blisko lub będzie się przepychał przez tłum i dotknie kieszeni, w której znajduje się karta.

Nowa metoda jest szeroko rozpowszechniona w Wielkiej Brytanii, gdzie ofiarami rabusiów padło już tysiące osób. Na razie niewiele się o tym mówi i brak dokładnych statystyk osób oszukanych w ten sposób.

Myślałem, że to niemożliwe, dopóki nie zobaczyłem tego na własne oczy — pisze na Facebooku świadek kradzieży, Paul Jarvis. 

Facebook/Paul Jarvis

1


Obecnie większość banków jako nowe karty płatnicze Visa lub MasterCard wydaje właśnie te z możliwością płatności zbliżeniowej.

To, że bardzo łatwo paść ofiarą takiej kradzieży, pokazała na żywo prelegentka konferencji Shmoocon. Kupiła na eBayu czytnik, którym zeskanowała kartę płatniczą ochotnika z widowni. W tej sposób przechwyciła numer jego karty, datę ważności oraz numer CVV. Wszystkie te dane skopiowała na czystą kartę i chwilę potem na oczach całej widowni przelała na własne konto 15$ z rachunku zszokowanego ochotnika.

Skopiowanie danych naszej karty przez telefon

Złodzieje mogą również skopiować dane naszej karty, używając telefonu z technologią NFC. Posiadając sklonowaną kartę, mogą nią zapłacić, używając smartfona z danymi ze skopiowanej karty (coraz więcej punktów obsługuje takie płatności) – zobacz film poniżej.

Na kolejnej stronie przeczytasz, w jaki sposób zabezpieczyć się przed takimi złodziejami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : metro.co.uk

10 komentarzy

  1. Miaucoon
    • KORUMA
      • Miaucoon
        • Marko
          • Miaucoon
          • Marko
        • KORUMA
          • Miaucoon
  2. Michał

Reply