10 kłamstw rodziców, w które wierzy każde dziecko. Sam z pewnością wierzyłeś w te słowa rodziców i sam ich używasz

Małe i wielkie kłamstwa rodziców sprowadzają się później do całkiem dużych konsekwencji.

Nie jest łatwo być rodzicem, trzeba pogodzić bardzo wiele spraw. W pracy wypełniać wszystkie obowiązki, dbać o dom i pełne brzuchy członków rodziny i oczywiście zająć się odpowiednio dziećmi. To ciężka praca, ale tez dająca wiele satysfakcji, a czasami i frustracji. Bo jak ogarnąć to wszystko i jeszcze znaleźć chwilę dla siebie?

By to wszystko pogodzić, rodzice szybko uczą się pewnych sztuczek. Jak równocześnie gotować i mieć oko na dziecko, jak zrobić zakupy z prędkością odrzutowca. Takie rzeczy wiedzą tylko mamy i ojcowie. Oczywiście pomagają sobie też kłamstwami, w które wierzą dzieci, bo przecież te słowa powiedzieli rodzice. Najpierw wierzymy w te kłamstwa, a potem okazuje się, że sami też je wypowiadamy.

Rodzice kłamią, by chronić swoje dziecko, by szybciej załatwić pewne sprawy. Jednak w dłuższej perspektywie okazuje się, że takie kłamstwa mają zgubny wpływ na dziecko i relacje z nim. Jeśli dziecko złapie rodzica na kłamstwie, nie tylko przestanie mu ufać, ale uzna kłamstwa za coś normalnego. Dr Magdalena Battles wskazała 10 najczęstszych rodzicielskich kłamstw i opisała sposoby, jak ich uniknąć.

1. Święty Mikołaj wszystko widzi

Straszenie dziecka, że Mikołaj widzi, co ono robi i że nie dostanie prezentu, zupełnie nie przemawia do dziecka. Dziecko nie ma takiego poczucia czasu, żeby bało się, że kiedyś tam nie dostanie prezentu. Kiedy bije się z siostrą i słyszy, że ukarze ją Mikołaj (a kiedyś wyjdzie, że w ogóle jest jednym wielkim kłamstwem) w ogóle nie wpłynie na poprawę zachowania. Lepiej sprawdzi się realistyczna kara, którą dziecko odczuje – zabranie zabawki, zakaz oglądania bajek.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : lifehack.org

Reply