10 kobiet, które wytyczyły drogę dzisiejszym naukowcom

Rozwój nauki jest bardzo ważny dla rozwoju całej cywilizacji. Odkrywanie prawidłowości, które rządzą światem jest bardzo ważne. Bez badań i odkryć nie udałoby się odnaleźć sposobów rozprzestrzeniania się chorób, a co za tym idzie skutecznego leczenia. Bez odkryć sprzed wieku nie można by lecieć w kosmos i odkryć ludzkiego DNA. 

Czasem ciężko sobie wyobrazić, jak wielki wpływ na świat miało pozornie niewielkie odkrycie dokonane przez naukowca w małym laboratorium. Dzięki temu, że są ludzie, którzy potrafią całkowicie poddać się pracy, możemy obecnie korzystać z wielu udogodnień. Poznaj 10 kobiet, dzięki którym nauka wygląda zupełnie inaczej. Te laureatki Nagrody Nobla poświęciły się w pełni nauce i dokonały wielkich odkryć.


Blog-Photo-Nobel-prize

1. Gertrude Elion

Ta amerykańska lekarka i farmakolog otrzymała Nagrodę Nobla za swoje osiągnięcia naukowe, które doprowadziły do powstania nowych leków przeciw nowotworowych.

1

2. Barbara McClintock

Laureatka Nagrody Nobla za odkrycie transpozonów, które odpowiadają za mutacje w DNA. Dzięki jej badaniom wiadomo, jak bakterie przekazują sobie odporność na leki. Co ciekawe swoje prace prowadziła, nim odkryto DNA i rozszyfrowano kod genetyczny.

2


3. Christiane Nüsslein-Volhard

Niemiecka biolog została noblistką dzięki badaniom nad rozwojem zarodków i przyczynami zaburzeń i chorób.

de: Christiane NŸsslein-Volhard im Fischhaus des Max-Planck-Instituts fŸr Entwicklungsbiologie en: Christiane NŸsslein-Volhard looking at a fish tank containing zebra fish (Danio rerio).


4. Dorothy Crowfoot Hodgkin

Angielska biochemiczka otrzymała Nagrodę Nobla za badania nad strukturami substancji ważnych biochemicznie np. penicyliną i witaminą B12. Swoje badania przeprowadzała w latach 40., 50. i 60., okazały się bardzo ważnymi podstawami dla kolejnych badań.

Chcesz poznać więcej niezwykłych kobiet zobacz na kolejne strony.

by Anita Corbin and John O'Grady, C-type colour print, 1989

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : omgfacts.com

Reply