10 tajemniczych zabytków, nad którymi głowią się naukowcy i jak na razie nie wymyślili nic pewnego

Ludzie, którzy żyli tysiące lat przed nami stworzyli budynki, które zapierają dech do dziś. Naukowcy nie mogą znaleźć pewnych dowodów na to, w jaki sposób powstały, jaką techniką dysponowali starożytni budowniczy, by stworzyć takie cuda. Niektórzy widzą w tym działania istot pozaziemskich, inni szukają bliższych nam rozwiązań. 

Jedno jest pewne, techniki, jakimi dysponowali pozwoliły na zbudowanie wielkich rzeczy. W jaki sposób, cóż może kiedyś się dowiemy albo na zawsze pozostanie to w przeszłości i sferze naszych domysłów.


male


1. Baalbek, Liban

Zespół świątynny w antycznym stylu leży w niegdyś dobrze prosperującym mieście. Jest zagadką, jak udało się go wybudować, gdyż Rzymianie nie dysponowali techniką pozwalającą przetransportować bloki kamienia o wadze 1000 ton! Dla porównania ateński Panteon jest o połowę mniejszy, a największy bok waży 90 ton. Jedna teoria głosi, że za budowę są odpowiedzialni Egipcjanie. Inna, że budowla jest podstawą wieży Babel.

1


2. Newgrange, Irlandia

Na ślad tego kurhanu robotnicy wpadli w XVII wieku, ale dopiero w XX zaczęto go badać. Wykopaliska wykazały, że jest to idealnie okrągły grobowiec starszy od egipskich piramid. Co ciekawe, gdy odwiedzi się to miejsce podczas letniego przesilenia widać, jak promienie słońca idealnie wypełniają środkowy grobowiec. Legendy głoszą, że jest to wejście do świata elfów i wróżek.

2


3. Dolmeny na Kaukazie, Rosja

Te niewielkie budynki są niesamowite z kilku powodów. Zbudowane są z idealnie dopasowanych do siebie kamieni, które ważą wiele ton. Płyty są dopasowane tak idealnie, że nie można wcisnąć między nie nawet ostrza noża. Każdy budynek ma otwór, który można zakorkować. Słyną ze swoich leczniczych właściwości, a powstały około 5 000 lat temu. Co jeszcze bardziej interesujące, takie budowle można spotkać na całym świecie!

Więcej niesamowitych zabytków poznasz na kolejnych stronach.

3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply