10 zasad etykiety, które kiedyś nie istniały, ale dziś nie wypada ich nie znać

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zasady dobrego wychowania. 

Coś, co kiedyś nie istniało, dziś wymaga zamknięcia w pewne ramy zasad. Jeśli nie będziemy ich znać, w niczym nie będziemy się różnić od dzikich społeczeństw, którymi rządzi anarchia, albo zwykły chaos. 


Pracownicy Emily Post Institute, specjaliści od dobrych manier, co 5-7 lat, redagują słynne dzieło ich założyciela – „Encyklopedię etykiety”. Usuwają niektóre nieaktualne już reguły i dodają nowe, których nie wypada nie znać. To pozwala na uporządkowanie świata i daje odpowiedzi na pewne, nurtujące nas pytania. Poznaj te nowe zasady, by być grzeczniejszym i lepiej wychowanym. 

Czy można fotografować jedzenie w restauracji lub kawiarni?

W świecie, w którym wielu od dawna kieruje się zasadą „photo or didn’t happen” (nie ma zdjęcia, czyli się nie zdarzyło przyp. red.), wprowadzenie zakazu fotografowania jedzenia w kodeksie przepisów byłoby równoznaczne z „towarzyskim samobójstwem ”. Niemniej jednak nadal należy liczyć się z innymi. Dlatego zaleca się robienie zdjęć w restauracjach bez przyciągania zbyt dużej uwagi, bez zamieszania i hałasu, a przede wszystkim bez oślepiającej lampy błyskowej. Jedno danie – jedno zdjęcie.

Czy mogę wstawić zdjęcia z imprezy na swój profil?

Jeśli impreza jest prywatna, to od gospodarza zależy, czy zademonstruje, jak ludzie się na niej bawią. Rozumie się, że jeśli nie było prośby o nierobienie zdjęć, gospodarzowi to nie przeszkadza. Gdy inne osoby znajdą się na zdjęciu, nie oznaczaj ich bez wcześniejszego powiadomienia. I oczywiście udostępnianie zdjęć, które kompromitują kogoś, jest zadaniem paparazzi, a nie przyjaciół.

Czy mogę poprosić kogoś o usunięcie mojego zdjęcia z jego strony?

W większości przypadków niegrzeczne jest żądanie od kogoś usunięcia zdjęcia, na którym naszym zdaniem wyszliśmy niekorzystnie. Z naszego punktu widzenia fotografia jest nieudana, bo my nie wyglądamy na niej najlepiej, ale właściciel strony prawdopodobnie widzi coś, co naprawdę mu się podoba, i chce pokazać to znajomym. Pozostając grzecznym, powinien jednak rozważyć, czy nie usunąć naszego oznaczenia ze zdjęcia. Wyjątkiem są tutaj kompromitujące nas zdjęcia, na które nie powinno być miejsca w sieci, NIGDZIE. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply