10 zasad etykiety, które kiedyś nie istniały, ale dziś nie wypada ich nie znać

Gdzie można, a gdzie nie wypada robić selfie?

Spisujący reguły nowoczesnej etykiety oczywiście nie byli w stanie zignorować powszechnego entuzjazmu dla selfie. Po pierwsze, przestrzegają przed robieniem selfie w warunkach niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Jeśli ta zasada wydaje ci się niepotrzebna, to wiedz, że na przykład w 2015 r. podczas robienia selfie selfie ucierpiało znacznie więcej osób niż przez ataki rekinów.

Uważa się za nieprzyzwoite robienie selfie w sytuacjach, w których uwaga innych powinna skupiać się na jakimś ważnym wydarzeniu lub obiekcie. To znaczy nie należy robić selfie na tle dzieł sztuki, w kościele, podczas wesel, nie wspominając już o pogrzebach.

Czy emotikony i gify są grzeczne, czy nie?

Oczywiście nigdy nie przyszło nam do głowy wątpić, że podczas formalnej komunikacji wszystkie te wizualne fajerwerki są nieodpowiednie. Jednak czasami kusi nas, aby „wysłać jedno lub więcej obrazów” zamiast tysiąca słów. Nie musimy sobie tego odmówić, jeśli rozmawiamy na lekkie tematy, ale podczas ważnych rozmów lepiej jest pokazać nasze poważne podejście, unikając emotikonów.

Czy muszę przyjąć do znajomych osobistego trenera, fryzjera, nauczyciela mojego dziecka?

Nie, jeśli dana osoba nie ma profesjonalnej strony. Absolutnie nie musimy wiedzieć, co lubi i jak żyje specjalista, jeśli woli nie reklamować tych rzeczy. Ludzie nadal mają prawo do prywatności. Odwrotna sytuacja jest również prawdą: nie musimy zapraszać do znajomych ludzi, których osobiste poglądy, czy życie nas nie interesuje. 

Czy muszę przyjąć do znajomych rodzinę, której nie znam?

Dodawanie do znajomych osób, których się nie zna albo które zna się tylko z widzenia, nie jest w porządku, ani grzeczne. Jeśli tak robisz, to przestań i zamiast tego zacznij kogoś „obserwować”, a jeśli nie ma „przy nim” przycisku „obserwuj” to znak, że dana osoba tego sobie nie życzy. Nie musisz też przyjmować do znajomych członków dalszej rodziny, których nawet nie znasz, rodziny męża, której nigdy nie widziałeś na oczy itd. Jeśli jednak boisz się, że ktoś mógłby się obrazić możesz wybrać w opcjach dodanie ciotki i wujka do „dalszych znajomych” lub wręcz „znajomych z ograniczonym dostępem”, wtedy będą widzieć tylko posty, które udostępniasz publicznie. 

Więcej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply