11 cudownych krajobrazów, które nie wyszły spod ręki grafika. Te miejsca przypomną Ci, jak piękny i zachwycający jest nasz świat!

1. Kwitnąca pustynia Atakama

Ta mglista pustynia w Ameryce Południowej (północne Chile) to jeden z najsuchszych obszarów na świecie. Opady na tym terenie przez większą część roku utrzymują się na poziomie poniżej litra na metr kwadratowy, a jakakolwiek roślinność ma szansę przetrwać tylko dzięki mgłom znad Pacyfiku. Raz na jakiś czas pustynia zmienia się jednak nie do poznania i zamienia w prawdziwy dywan kwiatów!

 

To fenomen, przez Chilijczyków nazywany florio deserto (kwitnąca pustynia), który występuje średnio co 5 do 7 lat. W takich przedziałach czasu pustynia rozkwita, a uśpione w ziemi nawet od 30 lat nasiona, budzą się do życia! Na pustyni ochroną otoczonych jest 200 gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej na świecie. 14 spośród nich to gatunki zagrożone wyginięciem.

2. Jaskinie Batu w Malezji 

To zespół jaskiń odkrytych pod koniec XIX w. w skałach wapiennych położonych 13 km na północ od centrum Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jaskinie te są uznawane za symbol Malezji. W ich skład wchodzą Temple Cave – Jaskinia Świątyni, Dark Cave – Ciemna Jaskinia oraz Villa Cave – Jaskinia Sztuki oraz kilka mniejszych grot. Przy wejściu znajduje się najwyższy na świecie posąg Murugana (bóstwa hinduskiego) o wysokości 42,7 m. Do głównej jaskini o wysokości 100 m zwanej „Jaskinią Katedralną” prowadzą schody o 272 stopniach. Niezwykłe jest światło, które igra w jej wnętrzu, tworząc klimat pełen magii i tajemnicy.

 

3. Jezioro lawowe Nyiragongo

Jezioro lawy powstałe we wnętrzu krateru wulkanu Nyiragongo we wschodniej Afryce, a konkretniej w Kongo, blisko granicy z Rwandą i Ugandą. To nie jezioro sensu stricto, ale zbiornik gorącej, płonącej lawy, nad którą unosi się smużka dymu i urokliwa mgiełka. To niebywale piękne jezioro lepiej oglądać z daleka, wulkan bowiem jest ciągle aktywny.

 

4. Gejzer Fly 

Gejzer ten usytuowany jest w Hualapai Valley w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych. Powstał w 1916 r. właściwie przypadkowo, podczas poszukiwania wody, która umożliwiłaby produkcję rolną, wykopano studnię, która szybko okazała się zbiornikiem wód termalnych. Woda nadal wydobywa się z odwiertu, a rozpuszczone w niej minerały zaczęły się wytrącać, tworząc skałę o wysokości 3,7 metra. To właśnie ta skała jest najbardziej niezwykła, pokolorowana w bajeczne barwy, przypomina żywcem wyjętą z animacji Pixara.

 

5. Gásadalur

Gásadalur to wieś na wyspie Vágar, na Wyspach Owczych. Tę maleńką osadę z powodu między innymi trudnego, niedostępnego położenia i surowych warunków atmosferycznych zamieszkiwało w 2015 r. zaledwie 17 mieszkańców. Nie przeszkodziło jej to stać się jedną z najbardziej znanych wsi na świecie, właśnie z powodu takich widoków, jak ten.

 

6. Svalbard

Svalbard to norweska prowincja w Arktyce, obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (ze swoja największą wyspą Spitsbergen, dawniej znanym Spitsbergenem Zachodnim) wraz z kilkoma wyspami niewchodzącymi w skład archipelagu (m.in. Wyspa Niedźwiedzia – Bjørnøya), 800 km na północ od Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego. To strefa dziewiczej przyrody, nieniepokojonej zbytnio ludzką działalnością, czy konfliktami. Jest zdemilitaryzowany, a państwa żyją tu w zgodzie, respektując Traktat Spitsbergeński z 1920 r.

 

7. „Brama do piekła”, Turkmenistan

 

8. Pagan, Birma

 

9. Prohm, Kambodża

 

10. Kajyngdy, Kazachstan 

 

11. Rzeka Li, chiny

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : news.nationalgeographic.com, boredpanda.com, forbes.com, wikipedia.org, brightside.me

Reply