12 błędów wychowawczych, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość dziecka. Sprawdź, które z nich popełniasz lub które popełniali Twoi rodzice

Dzieci to wielkie szczęście dla rodziców. Są powodem do radości i dumny, a także motywacją do bycia lepszym człowiekiem. Miłość do potomstwa jest bezwarunkowa oraz pełna troski o jego dobro i przyszłość. Rodzice robią wszystko, by zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze, jednak nie zawsze dobre intencje są wystarczające. Poznajcie 12 błędów wychowawczych, które istotnie mogą wpłynąć na zachowanie dziecka w przyszłości.

Wychowanie dzieci to bardzo trudne zadanie, ponieważ jest się odpowiedzialnym za ukształtowanie nowego człowieka, który w przyszłości będzie częścią społeczeństwa i może zmienić świat. Błędy popełniane przez rodziców mogą skutkować problemami w życiu dorosłym. Nie ma jednej i skutecznej recepty na dobre wychowanie wszystkich dzieci, ponieważ każdy jest inny, ale warto wysłuchać rad, by skuteczniej ustrzec się rodzicielskich błędów.


Rodzicielstwo to duże wyzwanie, do którego trudno się przygotować.

pixabay.com

family-521551_960_720


1. Uważanie dziecka za centrum świata.

Dzieci wymagają dużo uwagi ze strony osób dorosłych, ponieważ same jeszcze nie mogą wykonywać pewnych czynności. Dlatego rodzice wożą je samochodem na zajęcia dodatkowe, gotują obiady czy załatwiają za nie formalności. Oczywiście wszystko jest w porządku, o ile życie rodzinne nie zaczyna być podporządkowane pod tryb życia dziecka i jego upodobania. Stawianie pociechy w centrum rodziny może sprawić, że nauczy się ono zachowań egocentrycznych. Wypracuje w sobie postawę roszczeniową i trudno mu będzie pracować nad osiąganiem kompromisów. Dzieci, które skupiają na sobie uwagę całej rodziny, nie potrafią docenić radości z dawania innym, a bezustanne myślenie o sobie i o zaspokajaniu własnych potrzeb może je po prostu unieszczęśliwić.

pixabay.com
portrait-1160487_960_720

2. Ciągle powtarzanie dziecku, jak bardzo jest wyjątkowe.

Budowanie poczucia wartości młodego człowieka jest bardzo ważne dla jego dalszego funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko powinno czuć wsparcie rodziców, wyrażone poprzez odpowiednie pochwały oraz, co bardzo ważne, zachętę do dalszych starań. Rodzice są wyrocznią dla swoich dzieci, więc jeśli oni mówią, że dziecko jest fantastyczne, to zapewne im w to uwierzy. Częste powtarzanie zadań typu: „Zrobiłeś to fantastycznie”, „Pięknie ci wyszło” czy „Jesteś najmądrzejszy na świecie”, zwłaszcza jeśli efekt pracy potomstwa jest średni,  może sprawić, że nabierze ono tak silnego przekonania o swojej wyjątkowości, że przestanie się starać i uzna, że cokolwiek nie zrobi, będzie to genialne.  Problem nadejdzie, gdy rzeczywistość zacznie konfrontować realne umiejętności z przekonaniami, np. w szkole okaże się, że talent plastyczny dziecka jest przecięty, a jego rysunku trudno nazwać wyjątkowymi na tle prac pozostałych uczniów klasy.

pixabay.com

child-817373_960_720


3. Zakładanie negatywnego scenariusza.

Dzieci popełniają wiele błędów i niekonieczne wynikają one ze złych intencji. Często przyczyną złych wyborów jest zagubienie się dziecka, chęć zwrócenia na siebie uwagi czy potrzeba akceptacji w środowisku. Mając na uwadze fakt, że dorastanie to bardzo trudny okres, rodzice powinni wystrzegać się zakładania negatywnych scenariuszy względem postępowania dziecka, by nie utrwalać jego pejoratywnych zachowań. Dziecko, słysząc wypowiedzi w stylu: „Jesteś nieodpowiedzialny”, „Znowu masz kłopoty” czy „Tyle razy Cię prosiłam, a Ty nic”, może poczuć się stygmatyzowane, bo rodzic z góry zakłada jego złe zachowanie. Takie podejście tylko demotywuje młodego człowieka do zmiany swojego postępowania. Czasem ocena rodzica może być też zbyt pochopna czy surowa, czym dziecko poczuje się urażone, odbierając ją jako niesprawiedliwą, co może doprowadzić to do postawy: „Dlaczego mam być grzeczny, skoro rodzice mają już swoje zdanie na ten temat i uważają, że wszystko co robię jest złe”. Należy więc uważać, by negatywna ocena dziecka nie stała się samospełniającą się przepowiednią.

pixabay.com

snow-1147276_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : viralsection.com

Reply