12 zasad Samuraja, które pomogą Ci szczęśliwie żyć! Spisano je 400 lat temu, a są aktualne do dziś

Miyamoto Musashi był znanym japońskim wojownikiem (Rōninem — bezpańskim Samurajem), rzemieślnikiem, poetą i malarzem.

Brał udział w wielu wojnach i pojedynkach. Swoją pierwszą wygraną walkę stoczył w wieku 13 lat. Nigdy nie został pokonany przez żadnego szermierza. Zasłynął ponadto z inspirujących życiowych zasad, które przekazał kolejnym pokoleniom. Twierdził, że aby wieść szczęśliwe życie, trzeba przestrzegać tych 20 zasad. On sam zawsze się nimi kierował.

1. Nie pozwól, aby Twoim życiem rządziła zazdrość.

Musashi twierdził, że to bardzo silna forma nienawiści, która potrafi zrujnować człowiekowi życie. „Nie bądź zazdrosny o to, co mają inni, bądź wdzięczny za to, co ty masz” – mówił często wojownik.

2. Nie żyj z poczuciem żalu.

Pamiętaj, że przyszłości nie zmienisz. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu i wszystko jest potrzebnym etapem w życiu. Nawet złe wydarzenia potrafią człowieka czegoś nauczyć. Musashi przekonywał, że roztrząsanie rzeczy, których nie zrobiliśmy, również niczego nie zmieni.

3. Przestań narzekać.

Nie odnajduj pocieszenia w narzekaniu. Nie użalaj się nad swoim losem. Zawsze ktoś będzie miał lepiej, a ktoś gorzej. Ciągłe rozpamiętywanie tego, co niefortunne, trzyma cię w więzach przeszłości i blokuje twoją przyszłość.

4. Nie bądź niewolnikiem dóbr materialnych.

Oczywiście pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Dobrze mieć dobry samochód i duży dom, ale są wartości o wiele cenniejsze takiej jak zdrowie czy miłość.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply