Choć my je mamy, dla naszych potomków będą tylko ciekawostką z przeszłości. Tych 15 części ciała pozbędzie się ewolucja. 11 to prawdziwy hit!

Czas upływa, a ewolucja nie śpi.

Podobnie jak my zmieniamy nasz świat, wyrzucając z niego to, co niepotrzebne, świat zmienia nas. Choć trudno nam w to uwierzyć, bo zwyczajnie tego nie widzimy, nie jesteśmy odporni działanie ewolucji. Nie zmienia ona ludzi z dnia na dzień, lecz w przeciągu lat i wieków, modyfikacje, jakie czyni, są jednak naprawdę rewolucyjne.

Już Karol Darwin w swoim dziele „O pochodzeniu człowieka i doborze w odniesieniu do płci” wymienił w przybliżeniu kilkanaście części ciała, które uznał za „bezużyteczne lub prawie bezużyteczne”.  Badacz się nie mylił. Z roku na rok ewolucja pozbawia nas kolejnych części ciała, które są nam niepotrzebne. O niektórych pewnie nawet nie słyszeliście, że je mamy, inne jednak do dziś wydawały się nam niezbędne. Oto tylko niektóre z części naszego ciała, których z czasem pozbędzie się ewolucja.

1. Zatoki przynosowe 

Zatoki przynosowe to tzw. przestrzenie pneumatyczne, które łączą jamę nosową i kości twarzoczaszki. Są wypukłe, wrośnięte w jamę nosową, okalają nasze kości i właściwie na tym koniec. Od wieków nauka zastanawia się nad tym, jaką funkcję pełnią zatoki. Odpowiedzi na to pytanie są jedynie hipotetyczne. Bardzo wielu badaczy uważa natomiast, że ich szukanie jest bezcelowe, bo ewolucja wkrótce zatok się pozbędzie.

Zajrzyj na kolejne strony, by zobaczyć bez czego urodzą się nasi potomkowie.

ong>2. Owłosienie ciała

Jedynymi włoskami na naszym ciele, które pełnią ważną funkcję są: brwi – bez których pot spływałby nam do oczu i włosy na klatce piersiowej mężczyzn – które w oczach niektórych kobiet są atrakcyjne i pociągające. Pozostałe włoski i tak golimy, co sprawia, że stają się one rzadsze i coraz słabsze.

Ludzki organizm jest inteligentny i pozbywa się tego, co mu niepotrzebne, niewykluczone więc, że z biegiem lat nasze owłosienie po prostu zaniknie.

3. Zęby mądrości

Ósemki inaczej zwane zębami mądrości, to para zębów trzonowych, która wyrasta człowiekowi najpóźniej. Wyrzyna się ona zwykle między 17. a 21. rokiem życia, czasem jednak może trwać nawet do 40. Wychodzeniu ósemek zwykle towarzyszy ból, a same ósemki z powodu swojego położenia są najbardziej narażone na próchnicę ze wszystkich naszych zębów. Obecnie zęby mądrości posiada zaledwie 5 proc. ludzi na Ziemi. Liczba ta wciąż spada, więc ich całkowity zanik to tylko kwestia czasu.

ong>4. Żebra szyjne

Zespół żebra szyjnego to po prostu dodatkowa para żeber i najprawdopodobniej pozostałość jeszcze z czasów wielkich gadów. Występuje u mniej niż 1 proc. naszej populacji. Niektórzy ludzie mają tylko jedno „gratisowe” żebro, inni dwa. U tych, którzy je posiadają, żebra szyjne uciskają na tętnice i nerwy, powodując przy tym tępy ból.

Nic więc dziwnego, że ewolucja już niedługo całkowicie się ich pozbędzie.

5. Męskie sutki 

Sutki posiadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ponieważ we wczesnych stadiach rozwoju, płeć dziecka nie jest jeszcze wykształcona. To w tym czasie tworzy się zaś klatka piersiowa. Mężczyźni nie mają niezbędnych poziomów prolaktyny w celu pobudzenia laktacji i nie mogą produkować mleka, sutki są im więc zupełnie niepotrzebne. Możemy przypuszczać, że ewolucja pozbędzie się więc również ich i poradzi z problemem kształtowania płci.

ong>6. Mięsień dłoniowy długi

Mięsień ten to pamiątka po ewolucji. U 15 proc. ludzi zanikł już całkowicie! Nie posiada żadnych funkcji, choć jego posiadacze są skłonni twierdzić, że mają silniejsze ręce. Rzeczywiście, napięty robi wrażenie. By sprawdzić, czy go masz złącz palce tak jak na rysunku.

7. Mięśnie poruszające uszami 

Mięśnie poruszające naszymi uszami (Prosterior Auricular Nerve) to kolejna pozostałość po ewolucji. Mogły przydawać się naszym przodkom, którzy niewykluczone, że tak jak dziś króliki, czy inne zwierzęta stadne strzygły uszami, by zawiadomić o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Dziś umiejętność poruszania uszami to co najwyżej ciekawe urozmaicenie, ciekawostka.

8. Mięśnie wywołujące gęsią skórkę

Kolejne mało użyteczne elementy naszego ciała. Mięśnie, które u nas wywołują gęsią skórkę (nieprzyjemne i nieprzydatne na nic uczucie) są ważne dla ptaków, które mogą dzięki nim stroszyć pióra i ssaków, jeżących sierść w obronie przed zimnem i zagrożeniem. My sierści nie mamy, włosków też niedługo się już pozbędziemy, gęsia skórka przestanie więc istnieć.

9. Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy pełnił bardzo ważną funkcję w organizmach naszych przodków, których dieta była w dużej mierze oparta na roślinach. Ta zaślepiona cewka wyrastająca z jelita grubego, umożliwiała im trawienie celulozy. Teraz gdy jemy głównie pokarmy zawierające białka zwierzęce, wyrostek staje się coraz mniej potrzebny. Wkrótce może więc całkiem zniknąć.

10. 13 para żeber

Dodatkową parę żeber posiada około 8 proc. ludzi na świecie. Nie służą one niczemu, zapewne wiecie już więc, co zrobi z nimi ewolucja.

ong>11. Palce u stóp

To prawdziwy hit, którego na pewno się nie spodziewaliście. Jak twierdzą naukowcy, w przeciągu kilku wieków ewolucja pozbędzie się palców u naszych stóp! Jak wykazują badania, dawniej ludzie utrzymywali równowagę i pionową postawę, dzięki dużym palcom u nóg, teraz jednak środek ciężkości naszego ciała przesunął się w kierunku środka stopy. Jeśli ten proces się utrzyma, w przyszłości palce nie będą już człowiekowi do niczego potrzebne, ewolucja pozbędzie się, podobnie jak to zrobiła z płetwami u zwierząt, które wyszły z morza i zaczęły żyć na lądzie.

12. Kość ogonowa

Pozostałość po ogonie. Większość ssaków dzięki niej utrzymuje balans np. podczas wspinaczki na drzewa. Nam na nic się już nie przydaje i przypuszczalnie będzie zanikać.

13. Trzecia powieka

Fałd spojówki rozwijający się w wewnętrznym kąciku oka służy rybom, ptakom i ssakom jako wycieraczka i osłona przed uszkodzeniem. U ludzi jego pozostałością jest nieduża różowa wypukłość, która z czasem zaniknie.

14. Guzek Darwina

Tę małą wypukłość na krawędzi ucha posiada około 10 proc. ludzi. To pozostałość po umiejętności zwijania uszu, którą posiadali nasi przodkowie, którzy umieli zamknąć uszy, przez co odcinali sobie całkowicie hałasy z otoczenia.

15. Mięsień podobojczykowy

Mały, wrzecionowaty mięsień położony między obojczykiem a pierwszym żebrem. Jak twierdzą naukowcy nie należy kłopotać się zapamiętywaniem, gdzie się znajduje, ani jak wygląda, bo wkrótce przestanie istnieć.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me, wikipedia.org

Reply