15 odważnych kobiet, które wpłynęły na bieg historii XX wieku i losy wszystkich kobiet. Czy kiedykolwiek o nich słyszałeś?

XX wiek przyniósł wielkie zmiany w kwestii traktowania i postrzegania kobiet. Panie zyskały wiele nowych praw i otworzyła się dla nich możliwość pracy w zawodach, dotychczas zarezerwowanych tylko dla mężczyzn. 

Sytuacja współczesnych kobiet, gwarantująca im szereg praw i równość z mężczyznami, wydaje nam się czymś normalnym i naturalnym. Niestety jeszcze sto lat temu życie płci pięknej wyglądało zgoła inaczej, ponieważ panie miały ograniczone prawa i dostęp do wielu dóbr czy rozrywek tego świata. Na szczęście sytuacja ta uległa zmianie, głównie za sprawą odważnych kobiet, walczących o swoją wolność i przełamujących stereotypy, wbrew wszelkim sprzeciwom.


women-p


Ubiegłe stulecie to czas wielkich osiągnięć kobiet. Tysiące pań podejmowało walkę o wolność dla swojej płci: jedne walczyły na najwyższych szczeblach, a inne dokonywały małych aktów buntu, ale wspólnym wysiłkiem udało się im wypracowywać dzisiejszą, silną pozycję kobiet w świecie. Nie byłoby to możliwe bez dokonań poniższych pań, które swym zachowaniem pokazały, że kobieta potrafi.

1. Kathrine Switzer – wbrew przepisom w 1967 roku ukończyła bostoński maraton

Kathrine zarejestrowała się na liście uczestników maratonu jako KV Switzer, by nikt nie rozpoznał jej płci. Gdy stanęła na starcie traktowano ją jak intruza, ale kobieta jednak pobiegła i ukończyła bieg w ciągu 4 godziny i 20 minut.

1


2. Jeanne Manford – stanęła w obronie syna geja

Jeanne Manford wpisała się do historii jako jedna z pierwszych matek, która ostro stanęła w obronie syna homoseksualisty, walcząc o jego prawo do wolności.  Zdjęcie poniżej wykonano podczas Gay Pride w Nowym Jorku, 25 czerwca 1972 roku.

Więcej zdjęć i historii kobiet, które pokazały, że przyszłość należy do pań, znajdziecie na kilku kolejnych stronach artykułu. 

2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply