Buddyjska mądrość to niewyczerpane źródło inspiracji. Oto 21 zasad zen, które pomogą Ci osiągnąć wewnętrzny spokój

Prawdziwym szczęściem w życiu jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii.

Człowiek zadaje wiele pytań, a część z nich dotyczy jego jestestwa i tego, jak powinien w życiu postępować. To pytania, na które najtrudniej uzyskać odpowiedź, dlatego szukając jej, warto sięgnąć do dorobku różnych kultur i religii, by zainspirować się ich wyjaśnieniami zagadki ludzkiego bytu i sensu jego istnienia.

Dobrym źródłem życiowej mądrości jest Daleki Wschód, gdzie rozwinął się buddyzm –  nonteistyczny system filozoficzny i religijny. Jednym z nurtów buddyzmu jest filozofia zen, która daje wiele rad na temat tego, jaką ścieżką najlepiej w życiu podążać .

Filozofia zen rozwinęła się w Chinach, a później rozprzestrzeniła się na inne azjatyckie kraje. Prymarną praktyką tego nurtu jest medytacja, która ma doprowadzić do poznania swej prawdziwej natury poprzez koncentrację myśli i całkowite uspokojenie umysłu.

Dzięki siedzącej medytacji i oczyszczeniu myśli, człowiek może doznać oświecenia. Kluczowe w tym procesie jest skupienie się na chwili obecnej, bo liczy się tylko „tu i teraz”, dlatego myśli człowieka powinno zajmować tylko to, co akuratnie go dotyka.

Zen to bardzo ciekawa filozofia, dlatego warto ją nieco poznać, ponieważ głosi wiele uniwersalnych zasad i prawd, które pomagają osiągnąć życiową harmonię.

Listę 21 inspirujących zasad zen, znajdziecie już na kolejnych stronach tego artykułu. Serdecznie zapraszamy. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me, wikipedia.org

Reply