Trzy opowiadania, które skłaniają do refleksji oraz pokazują, w jaki sposób widzimy świat i samych siebie

Sposób, w jaki patrzymy na świat determinuje naszą rzeczywistość, ponieważ w dużym stopniu to od nas samych zależy, jak żyjemy,  jakie zasady wyznajemy, w co wierzymy oraz jakimi ludźmi się otaczamy. 

W życiu łatwo się pogubić i stracić orientację wśród setek prawd i wartości, którymi jesteśmy zasypywani ze wszystkich stron. Problemy, jakie stawia przez nami życie sprawiają, że zapominamy o tym, co najważniejsze oraz że szlachetne postępowanie może nie jest najłatwiejszą drogą, ale na pewno najwłaściwszą.

Poniżej znajdziecie trzy krótkie opowiastki, które skłonią was do refleksji i zadania sobie pytania: jakim jestem człowiekiem, skoro w życiu postępuje tak, a nie inaczej.


3-story-p


Opowieść o samuraju

W Japonii, w małym miasteczku niedaleko od stolicy, mieszkał stary samuraj. Pewnego dnia, kiedy dawał lekcje swoim uczniom, podszedł do niego młody wojownik, znany ze swej bezwzględności i okrucieństwa.  Młody wojak bardzo lubił prowokować innych do zwady, choć nie zawsze je wygrywał, gdyż zaślepiony furią popełniał dużo błędów w walce. Tym razem za cel obrał sobie starego samuraja i zaczął go obrażać najgorszymi możliwymi słowami. Starzec pozostał jednak niewzruszony na jego słowa, więc po jakimś czasie wojownikowi znudziło się wyzywanie go i zły oraz zmęczony wrócił do domu.

3 story 1


Zdziwieni zachowaniem starego samuraja uczniowie zapytali go, dlaczego pozwolił się obrażać, czy pozostał bierny, bo bał się konfrontacji z młodym osiłkiem? Na te pytania starzec odpowiedział im też pytaniem:

Jeśli ktoś podchodzi do was z darami, ale wy ich nie przyjmujecie, to do kogo należą owe podarunki?

Uczniowie odpowiedzieli zgodnie, że do tego, kto je przyniósł.  Na to leciwy samuraj rzekł:

Tak samo jest z nienawiścią, zawiścią i przekleństwami. Dopóki ich nie przyjmujecie do siebie to należą do tego, kto je przyniósł i nie mogą was zranić.

Kolejne dwie opowieści przeczytacie na drugiej stronie. 

3 story 4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : incrivel.club

Reply