5 toksycznych tkanin, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na co je zamienić?

Ciepłe swetry, lekkie sukienki, sportowe legginsy – wszystkie te ubrania są wykonane z materiałów syntetycznych.

Chociaż wyglądają dobrze i są wygodne, mogą być niebezpieczne dla skóry, zdrowia i naszego samopoczucia. Od nieprzyjemnych zapachów po wysypki i nudności. Substancje chemiczne w materiałach syntetycznych nie są dobre dla naszej skóry. Skoro staramy się być „eko” i nie truć się już kosmetykami, postarajmy się również wyeliminować z naszego życia szkodliwe tkaniny. Czym je zastąpić?

1. Poliester

Poliester jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej używanych tkanin syntetycznych. Chociaż może być wytwarzany z mieszanki naturalnych składników, takich jak bawełna, aby zapobiec zmarszczkom i zagięciom, jego wpływ na nasze zdrowie może być nadal szkodliwy. Podczas noszenia poliestru skóra ma trudności z oddychaniem.

Ponadto rosnące temperatury ciała pomagają w uwalnianiu substancji chemicznych z tego materiału, które są później wchłaniane przez skórę. Może to powodować różne problemy i podrażnienia, takie jak wysypki, swędzenie, zaczerwienienie, wypryski i zapalenie skóry. Lepiej więc unikać poliestru w ubraniach, a także w pościeli.

2. Wiskoza

Wiskoza to materiał wykonany z celulozy, która jest chemicznie przekształcana z miazgi drzewnej. Jej produkcja jest niebezpieczna, a do tego noszenie jej może być również niezdrowe. Tkanina ze sztucznego jedwabiu może emitować toksyczne substancje, które mogą powodować mdłości, bóle głowy, wymioty, ból w klatce piersiowej i mięśniach oraz bezsenność. Poza tym jego produkcja silnie zanieczyszcza środowisko.

3. Nylon

Skarpetki, bielizna, rajstopy i wiele innych ubrań codziennych wykonanych jest z nylonu. Jest trwały i niezbyt drogi w produkcji, dlatego jest popularny. Jednocześnie nylon nie jest najlepszym materiałem do noszenia na nagiej skórze. Ubrania wykonane z nylonu nie pochłaniają potu ze skóry, co może powodować nieprzyjemne zapachy i infekcje skóry. Podczas produkcji tkanina ulega bieleniu lub barwieniu różnymi chemikaliami. Noszenie go na skórze może również powodować różne podrażnienia.

4. Akryl

Tkaniny akrylowe wykonane są z akrylonitrylu, który jest czynnikiem rakotwórczym i mutagennym. Narażenie na tę substancję może powodować różne problemy zdrowotne. Wśród nich są bóle głowy, nudności, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, osłabienie kończyn i wiele innych. Nosząc tkaniny akrylowe, ryzykujesz wchłonięciem części akrylonitrylu do skóry.

Również produkcja akrylu jest ogromną przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Inne nazwy akrylu to anilana, ascaryl, poliakryl czy acrilan. Omijaj ubrania wykonane z tego materiału szerokim łukiem.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply