7 etapów w życiu człowieka. Od tego, na którym jesteś, może zależeć twój nastrój i podejście do życia

Nie bez powodu mówi się, że człowiek zmienia się co 7 lat.

Przemianom ulega nie tylko nasz charakter, ale i podejście do świata, zainteresowania, gust, a nawet smak. Człowiek nie tylko nabiera życiowego doświadczenia. Poznaje też siebie i dowiaduje się o sobie coraz to nowych rzeczy. W psychologii istnieje ponadto teoria mówiąca o tym, że co około siedem lat (w zależności od długości życia człowieka) następuje kolejny etap, który przynosi nam odpowiedzi na coraz to nowe pytania. 

Od tego, na jakim etapie się znajdujemy może zależeć nasz nastrój, poczucie życiowego spełnienia lub wręcz przeciwnie życiowego wypalenia. Psychologowie poddają w wątpliwość w stwierdzenie, że wiek to tylko liczba, bo choć te liczby są umowne, każda faza życia wpływa na to, jak się czujemy, czego oczekujemy i jakie stoją przed nami wyzwania. Jakie więc są te fazy i w której obecnie się znajdujecie?

0 – 7 lat 

To tzw. faza ogólnej świadomości świata. To czas, który spędzamy pod skrzydłami matki. Komunikujemy się ze światem w podstawowy, ograniczony jeszcze sposób. Koniec tego cyklu zbiega się z wypuszczeniem nas w rozległy świat i spod matczynej pieczy. Jest to czas wypłynięcia na szerokie wody i zachłyśnięcia się możliwościami.

7 – 14 lat

To etap tzw. wąskiej świadomości świata. Poświęcamy go na odkrywanie siebie, poznawanie się, odkrywanie własnych emocji, odczuć wobec innych. To czas, w którym zaczynamy czuć się jednostką w społeczeństwie, zaczynamy dostrzegać swoją odrębność od rodziców i własne znaczenie.

14 – 21 lat

Ten czas nazywany jest okresem wzrostu i zrozumienia własnej wyjątkowości. Zwykle jest to okres buntu. Człowiek ma wtedy wiele sił, młodzieńcze ideały i poczucie, że nie on musi dopasować się do świata, ale zmieni świat, tak aby całkowicie mu pasował. Żąda zmian, wymusza je i często niszczy wiele rzeczy po drodze. Jak pokazują kolejne lata, ten gwałtowny rozwój połączony ze zniszczeniem musi zaistnieć, by dać nam podwaliny pod kolejne etapy życia.

Czytaj dalej na następnej stronie. To tam znajdziesz najciekawsze etapy naszego życia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply