7 rad, które pomogą ci zbudować trwałą i niezwykłą więź z dzieckiem i wszystkimi bliskimi

Wychowanie dziecka to trudny proces. Z jednej strony chce się przychylić nieba, z drugiej nie rozpuścić dziecka i wyznaczać mu pewne granice zachowania. Z pewnością nie jest to łatwe. Trzeba też pamiętać, że samemu jest się przykładem dla malca. 

Dlatego ważne jest, co i w jaki sposób mówi się dziecku. Oto 7 kluczowych kwestii w budowaniu dobrej, emocjonalnej więzi z dzieckiem. Można też je odnieść do małżonka czy innych członków rodziny.1. Pokazuj dziecku, że mu wierzysz

Dziecko potrzebuje zaufanego dorosłego, do którego będzie mógł przyjść z każdym kłopotem i wie, że zostanie wysłuchany. Wierz dziecku i pokazuj, że szanujesz jego decyzje. To buduje samodzielność i pewność siebie. Używaj zwrotów: „Wierzę ci „, „Wiem, że sobie z tym poradzisz”, „Rozumiem cię”, „Robisz to bardzo dobrze”.

5


2. Uznawaj jego ciężką pracę

Dzieci mają różne talenty i czasami, by nauczyć się prostej rzeczy muszą długo pracować. Nie bagatelizuj wysiłku dziecka, doceniaj jego pracę i zaangażowanie. Doceń pracę słowami: „Musiałeś ciężko się napracować na taki wynik”, „Ciężka praca się opłaciła, zrobiłeś bardzo duże postępy”, „Widzę, jak nad tym ciężko pracujesz i się starasz”.

7


3. Doceniaj czas, który razem spędzacie

Nie tylko ty poświęcasz swój czas dla dziecka, ono poświęca ci czas, w którym mógłby robić coś innego. Nie zapominaj o tym. Możesz to wyrazić w prosty sposób: „Ciesze się, że spędzamy czas razem”, „Lubię grać z wami”, „Mam dużo radości z tego, że razem się bawimy”.

advertising-free-929946_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : ipsyholog.ru

Reply