7 technik, które stosują media, by manipulować naszymi opiniami. Pora przejrzeć na oczy!

Telewizja i inne media regularnie okłamują nas i manipulują naszymi opiniami.

Pewnie tak, ale mało komu przyjdzie do głowy, że nasz mózg współpracuje ze środkami masowego przekazu. Mamy zbyt wiele informacji do przefiltrowania. Spływają do nas codziennie ze wszystkich stron. Nawet bardzo inteligentni ludzie mają problem z posortowaniem tej wiedzy. Media skrzętnie to wykorzystują i żerują na błędach poznawczych, które popełniamy na każdym kroku. Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim warto poznać swego wroga i metody, którymi się posługuje. Poniżej przedstawiamy 7 technik manipulacji. Dzięki tym sztuczkom wierzymy w kłamstwa tak, jakby były najprawdziwszymi z prawd. 

1. Efekt uśpienia

Efekt: przekonująca wiadomość, która zostaje podana w wątpliwość staje się bardziej wiarygodna po upływie czasu

Wyobraź sobie, że słyszysz informację, która wydaje ci się prawdziwa. Na przykład: słodycze znanej marki zawierają substancje chemiczne niebezpieczne dla zdrowia. Wkrótce potem słyszysz pewne informacje, które sprawiają, że wątpisz, że to prawda. Na przykład ktoś mówi, że źródło informacji nie było wiarygodne lub że wiadomości zostały sfabrykowane przez konkurencję.

Jako rozsądna osoba najprawdopodobniej pomyślisz, że oryginalne informacje były fałszywe i spróbujesz o tym zapomnieć. Jakiś czas później (po tzw. czasie uśpienia) wrócisz jednak do myślenia, że ​​to prawda. Nigdy więcej nie kupisz produktów tej marki.

To metoda skuteczna tylko wtedy, gdy:

  • informacje wydają się przekonujące
  • zaprzeczenie sprawia, że wątpisz w oryginał
  • pomiędzy momentem otrzymania informacji a momentem podjęcia decyzji, czy w nie wierzysz mija wystarczająco dużo czasu

Poznasz więcej takich technik, przechodząc na następną stronę.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply