Psycholog opracował wzór miłości! Według niego z 3 składników powstaje 7 typów miłości, które wiążą pary w związki

O tym, czym jest miłość, rozprawiali już starożytni filozofowie i do dziś, nie wiadomo do końca, kto miał rację.

Wielu psychologów, seksuologów i filozofów rozprawiało o miłości. Rozważali oni różne aspekty związków i tego, co w ogóle skłania ludzi do wspólnego życia. Kiedy dwoje ludzi się spotyka i wiedzą, że spędzą całe życie ze sobą. Są też związki, które opierają się nie tylko na pożądaniu i miłości, ale głównie na zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Ważne jest, by obie osoby w związku chciały tego samego. Robert Stenberg, psycholog skupiający swoje badania na zagadnieniach związku, stworzył teorię, iż każdy związek składa się z trzech komponentów: bliskości, pasji i zaangażowania. Według niego te trzy składniki tworzą to, co wiele osób próbuje uchwycić w piosenkach, książkach czy poematach. Według jego teorii można wyodrębnić 7 różnych obliczy miłości, które wynikają z intensywności tych trzech elementów składowych.

 

7 typów miłości, które powstają z 3 składników

Psychologowie podkreślają, że najczęściej ludzie balansują na styku dwóch typów. Potrafią przenosić swoje związki na wyższe poziomy, wychodząc z zauroczenia do prawdziwej miłości. Stenberg zauważa, że nie da się wykluczyć rozwoju miłości, jednak do tego trzeba chęci i pracy z obu stron. Bardzo ważne są szczere rozmowy i otwarte mówienie partnerowi czy partnerce, czego oczekuje się po związku.

Zauroczenie

Jest to miłość bardzo delikatna. To czas, kiedy ludzie prawie się nie znają, nie wiedzą nic o sobie, a mimo to chcą wspólnie spędzać czas. W tej miłości ludzie często nie mają pojęcia, dlaczego chcą być razem. Z czasem zauroczenie może się przerodzić w inny rodzaj miłości. W młodym wieku ludzie szybko się zakochują i równie szybko im przechodzi. Ta miłość ma w sobie wiele pasji, ale niewiele zaangażowania i bliskości.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me

Reply