8 rzeczy, których nie powinieneś nikomu wyjaśniać. Nie rób tego pod żadnym pozorem!

We współczesnym świecie trudno nie dążyć do powszechnej aprobaty.

Po pierwsze, sieci społeczne podniosły oczekiwania społeczne. Po drugie, nasze własne kompleksy często zmuszają nas do usprawiedliwiania się i wyjaśniania swojego zachowania innym. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków wcale nie musimy niczego wyjaśniać, ani się usprawiedliwiać. Dostosowywanie się do wymagań społecznych i presji tylko obniża naszą samoocenę.

Jest kilka rzeczy, których wręcz nie możemy tłumaczyć, jeśli nie chcemy czuć się ze sobą źle. W tych konkretnych przypadkach nasze wyjaśnienia są destrukcyjne, podkopują naszą pewność siebie. Sprawiają, że czujemy, iż nie decydujemy o sobie, a nasze życiowe wybory są dyktowane tym, co ludzie powiedzą. Czego więc nie radzimy tłumaczyć?

1. Dlaczego chcesz być sam?

Każdy czasami musi być sam. Nie powinieneś się wstydzić tego, że spędzasz weekend w domu zamiast wyjść z przyjaciółmi. Możesz chcieć przeczytać książkę, obejrzeć program lub po prostu poleżeć w łóżku. To nie znaczy, że jesteś antyspołeczny, oznacza to, że rozumiesz swoje potrzeby. Czasami bycie samemu jest bardzo pomocne. Potwierdzają to liczne badania. Samotność pomaga: rozwijać umiejętności twórcze, stać się bardziej produktywnym, poznać lepiej samego siebie oraz rozładować stres.

2. Z kim utrzymujesz kontakt, a z kim nie?

Ludzie zawsze będą się zastanawiać, z kim spędzasz czas, zwłaszcza jeśli dotyczy to twojego życia osobistego. Nie musisz jednak nikomu tłumaczyć, czym cię urzekł partner i dlaczego z nim jesteś. Nie ma znaczenia, czy twoja rodzina i krewni zatwierdzą twój wybór – najważniejsze jest, abyś był szczęśliwy. To twoja decyzja.

To samo dotyczy przyjaźni. Trzymaj się z ludźmi, z którymi czujesz się dobrze. Jeśli komunikacja z ludźmi cię przygnębia – to nie jest przyjaźń. Komunikacja z krewnymi tez nie zawsze jest łatwa. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz zerwać więzi z toksycznym członkiem rodziny, masz do tego prawo. Masz pełne prawo utrzymywać kontakt, z kim chcesz. To twój wybór. Nikt nie ma prawa żądać od ciebie wyjaśnienia!

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply