9 niebezpiecznych błędów, które są najczęściej popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy. Takie pomyłki mogą kosztować kogoś życie!


Błąd 7: stosowanie opaski uciskowej przy krwotoku

Stosowanie opaski uciskowej powinno być ostatecznością, gdy w żaden inny sposób nie udało się opanować krwawienia. W przypadku intensywnie krwawiącej rany należy zastosować opatrunek uciskowy, czyli bezpośrednio zatamować wypływ krwi z rany przez mocne przyłożenie jałowego materiału. Krwawiące kończyny należy unieść ponad poziom serca, by zmniejszyć ciśnienie krwi lub zgiąć je w stawie. Jeśli krwawienie jest intensywne to trzeba ucisnąć tętnice doprowadzającą krew. Należy pamiętać, że niepotrzebnie założona opaska uciskowa może zatamować całkowicie dopływ krwi, czego skutki będą nieodwracalne.

first-aid-5


Błąd 8: przegrzewanie organizmu z podwyższoną temperaturą

Gorączka sprawia, że człowiek na przemian ma dreszcze lub mu gorąco. Najczęściej osobom z podwyższoną temperaturą zaleca się położyć w ciepłym i wypocić, co niekonieczne jest dobre. Oczywiście ciepło pomaga zwalczyć infekcje, ale gdy temperatura pod kołdrą przekracza 38 stopni Celsjusza, to organizm przegrzewa się i gorzej walczy z chorobą.

first-aid-1


Błąd 9: zapominanie o własnym bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy jest najważniejsze. Tylko będąc sprawnym i przytomnym można skutecznie organizować pomoc innym, czuwać nad poszkodowanymi i opiekować się nimi do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Dlatego udzielając pierwszej pomocy trzeba działać z rozwagą i opanować emocje. Brak rozsądku może skutkować tym, że pomagający sam stanie się ofiarą.

first-aid-8

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply