9 kłamstw historycznych, w które wierzą nawet dobrze wykształceni ludzie! Oto, jak było naprawdę

1.Galileusz był pierwszą osobą, która myślała, że Ziemia krąży wokół Słońca.

Grecki naukowiec Arystarch z Samos żyjący w latach 310–230 p.n.e. był pierwszą osobą na świecie, która to zasugerowała, jednak wówczas nie było sposobu na udowodnienie jego teorii i dopiero w XVI wieku Mikołaj Kopernik zgłębił ten temat. Wielu ludzi nie zgadzało się z nim, sądząc, że jego teoria jest szalona. Galileusz jakiś czas później zdołał ją udowodnić, dzięki urządzeniu, które wynalazł — teleskopowi, jednak nie był osobą, która wpadła na pomysł, że Ziemia krąży wokół Słońca.

2. Gladiatorzy byli niewolnikami.

Kultura masowa często pokazuje gladiatorów jako niewolników, których uczono walczyć. Walczyli i zabijali się nawzajem dla rozrywki ludzi, ale jeśli przyjrzymy się faktom historycznym, dowiemy się, że ich życie wcale nie było aż tak tragiczne. Na początku wojownicy byli naprawdę wybierani spośród lokalnych niewolników, złodziei i przestępców. Gdy walki gladiatorów stawały się coraz bardziej popularne, wolni ludzie zaczęli uczęszczać do ośrodków, szkolących gladiatorów. Później nawet szlachetnie urodzeni chcieli stać się gladiatorami. Pragnęli być sławni i nikt absolutnie nie zmuszał ich do walki na śmierć i życie. 

3. Aleksander Wielki miał największe imperium w historii ludzkości.

Aleksander Wielki stworzył ogromne imperium, przez co jest uważany za największego zdobywcę w dziejach, jednak kiedy spojrzymy na fakty, przekonamy się, że Imperium Mongołów było w rzeczywistości większe. W XII-XIV wieku Mongołowie byli „właścicielami” całej Azji Środkowej, Chin, Bliskiego Wschodu, Korei i Europy Wschodniej. Po śmierci Aleksandra Wielkiego jego imperium przestało istnieć, a imperium mongolskie trwało dłużej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply