9 najdziwniejszych rzeczy, które kiedyś miały swe zastosowanie w medycynie. Nasi przodkowie nie mieli pojęcia, do czego nam posłużą!

Od coca-coli po ketchup – nasi przodkowie leczyli się wszystkim, co wpadło im w ręce.

Od lekarza oczekujemy wiedzy na temat wszystkiego, co tylko może nam dolegać. Ufamy jego diagnozie i raczej nie zadajemy delikatnych, szczegółowych pytań odnośnie do zapisanych recept. Dawniej jednak pozycja lekarza była kiepska. Pacjent, którego stać było na pomoc medyka, zwykle przychodził do niego z gotową listą specyfików, które powinien dostać. Dlatego często migrenę leczono alkoholem i kokainą.

Niekiedy naprawdę mocno wierzono w lecznicze działanie substancji, które dziś uznawane są za śmiertelnie niebezpieczne. Naszym przodkom zdarzało się też zapisywać chorym kuracje, które były smaczne i nic poza tym. Metod leczenia było naprawdę dużo. Przedstawiamy tylko dziesięć najdziwniejszych z nich. Po zapoznaniu się z tymi specyficznymi metodami leczenia zwątpicie w medycynę.

1. Papierosy

W XV w. tytoń uważano za skuteczną broń w walce z bólem. Wykorzystywano go w celu złagodzenia objawów: bólów głowy, bólów gardła, zapobiegania chorobom i przeziębieniom. Od XVII do XIX w. papierosy używane były w leczeniu zaparć. Wierzono również, że pomagają na przepuklinę i tężec. W XX w. tytoń miał zaś stanowić złoty środek na tyfus. Medycyna przeszła długą drogę, zanim stwierdzono, że ten cudowny lek tak naprawdę nie pomaga, a szkodzi i  przyczynia się do rozwoju nowotworów.

2. Rtęć

Rtęć była powszechnie stosowana w leczeniu całego mnóstwa chorób, goiła rany i wydłużała życie – tak przynajmniej myśleli nasi przodkowie. Teraz już wiemy, że gdy ta substancja dostanie się do naszego organizmu raczej skróci nasze życie, niż je wydłuży, powoli zatruwając organizm.

3. Ketchup

W latach trzydziestych XIX w. na rynku dostępna była substancja o nazwie Wyciąg z pomidora Dr. Miles’a. Wyciąg ten, czyli dzisiejszy popularny ketchup stosowany był w leczeniu niestrawności, biegunki, choroby wątroby i w profilaktyce cholery. Dziś tym uniwersalnym lekiem doprawiamy zapiekanki, nie wiemy, co w ten sposób tracimy!

ong>4. Coca-cola 

Coca-cola zawiera kofeinę, pomaga więc oszukać organizm dodatkową dawką cukrowo-kofeinowej energii. Dawniej jednak napój ten był traktowany jako regularny lek na wyczerpanie. Reklamy podkreślały zbawienny wpływ „leku” na samopoczucie człowieka. Warto dodać, że pierwotnie coca-cola była mieszanką wina i kokainy. W składzie miała alkohol i narkotyk, które potem zastąpione zostały syropem i liśćmi koki.

5. Wibrator

Kobiety skarżące się na wahania nastroju, skurcze lub huśtawki nastrojów od lekarza dostawały specyficzną kurację. Medycy stymulowali kobiety seksualnie, po czym wszystkie niepokojące objawy mijały. Panie polubiły te metody leczenia. Do lekarzy zaczęły się ustawiać kolejki. Nazwano to „kobiecą histerią”. By jej zapobiec, wynaleziony został pierwszy wibrator. Dzięki niemu panie w domu mogły „wyleczyć” to, z czym przychodziły do medyków.

6. Kojący syrop

Ten produkt jest niesamowitym i kontrowersyjnym wynalazkiem medycyny. Przeznaczony był dla dzieci. Nazywano go niezbędną pomocą dla matek i pracowników opieki nad malcami. Mikstura lecznicza została wymyślona przez Charlotte N. Winslow. Jej flakonik sprzedano po raz pierwszy w Bangor w stanie Maine w 1849 roku. Produkt był reklamowany w książkach i gazetach dla mam. Miał być złotym środkiem na dosłownie każdy ból malucha, od bólu zęba przez brzuch po kolkę. Skład kojącego specyfiku przyprawia jednak o ciarki na skórze. W syropie dla dzieci znajdowały się: morfina, marihuana, heroina i sproszkowane opium. Nic dziwnego, że dzieci spały po nim jak aniołki bez choćby śladu bólu.

ong>7. Mocz

Mocz jest ubocznym produktem filtracji krwi. Krew pełna składników odżywczych przechodzi przez wątrobę, gdzie zostaje oczyszczona z toksyn. Przemieszcza się do nerek, skąd jest wydalana z organizmu. Mocz zawiera mocznik, który jest środkiem przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Uważa się, że leczenie moczem pomaga na bóle stawów, stwardnienie rozsiane, toczeń, raka czy reumatoidalne zapalenie stawów.

8. Likier

Alkohol jest stosowany w medycynie od czasu jej początków. Gdy jednak rząd USA wprowadził prohibicję, lekarze postanowili obejść przepisy, zapisując wysokoprocentowe napoje na receptach. Po leki te zgłaszała się cała masa pacjentów.

9. Narkotyki

Narkotyki sprzedawane były jako stymulator, leki przeciwbólowe, tonizujące i w tym celu stosowano je przez całe stulecia. Do czasu, w którym odkryto, że magiczne właściwości wcale nie są dla nas zdrowe, a od zbawiennego wpływu specyfików łatwo się uzależnić. Zwykle jednak dla tych, którzy brali je wcześniej było już za późno.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : ranker.com

Reply