9 problemów psychologicznych ukrytych w miejscu zamieszkania! Ujawniają kim jest właściciel

Eksperci twierdzą, że sprzątanie to coś więcej niż zwykła czynność.

Na podstawie tego, jak przechowujesz ubrania czy myjesz naczynia, mogą stwierdzić jakim typem osobowości jesteś. To, w jaki sposób organizujesz przestrzeń wokół siebie, może wskazać na pewne cechy charakteru. Psychologowie twierdzą, że jeśli chcesz poznać jakiegoś człowieka, po prostu przyjrzyj się jego domowi i warunkom, w jakich żyje. Nie chodzi tu o to, czy jest biedny, czy bogaty, ale w jaki sposób organizuje przestrzeń wokół siebie.

1. Cały nieporządek, śmieci, zbędne rzeczy są ukrywane w szufladach, szafach i pudełkach.

Na pierwszy rzut oka mieszkanie takiej osoby wydaje się doskonałe: czyta podłoga, porządnie ułożone książki, porządek w kuchni, ale kiedy zajrzysz do kuchennych szuflad lub szafy z ubraniami, zobaczysz nieporządek i sporo zbędnych przedmiotów. Taki sposób organizacji przestrzeni jest charakterystyczny dla osób o dramatycznym typie charakteru. Uwielbiają pokazywać najlepsze strony swojej osobowości i robią wiele, aby zaimponować innym. Łatwiej takim ludziom ukryć wszystkie stare i bezużyteczne rzeczy, zamiast się ich pozbyć lub uporządkować. Często jest ważniejsze dla nich, aby miejsce, w którym przebywają, wyglądało atrakcyjnie, niż żeby było czyste.

2. Ciągle na walizkach.

Niektórzy ludzie spędzają lata w mieszkaniach z podrapanymi ścianami czy odklejającą się tapetą. Swoje rzeczy trzymają w pudełkach, aby nie wydawać pieniędzy na regały czy komody. Często traktują miejsce, w którym żyją jako coś tymczasowego, na przykład planują przeprowadzkę do innego miasta, myślą o pracy za granicą lub liczą na dostanie kredytu. Zdarza się, że w „tymczasowym” miejscu żyją po kilkanaście lat. Z psychologicznego punktu widzenia tacy ludzie mają skłonność żyć w przyszłości i widzieć ją w różowych okularach. Traktują teraźniejszość jako tymczasowy dyskomfort, który muszą tolerować. Z drugiej strony często nie mają solidnego planu na doskonałą przyszłość. Są przyzwyczajeni do życia w ten sposób i ciągle mają nadzieję na jakąś zewnętrzna pomoc, która poprawi ich sytuację.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply