9 zasad, które powinna znać dobrze wychowana osoba. Masz klasę?

Słowo „etykieta” wydaje się tak staromodne.

Większość z nas pewnie myśli pewnie, że odeszła w zapomnienie razem z panami, którzy zdejmowali kapelusze przed kobietami, ale w rzeczywistości nadal istnieje. Rzecz w tym, że zasady się zmieniły, ale nadal powinniśmy ich przestrzegać, aby nie czuć się niezręcznie. Czy jednak na pewno wszyscy możemy się pochwalić ich znajomością? Sprawdź sam, czy twoja kultura osobista, to nie mrzonka.

1. Toalety publiczne 

Kulturalni ludzie wiedzą, że po skorzystaniu z łazienki musimy umyć ręce. Ale są też inne zasady. Nie powinniśmy próbować otwierać drzwi zajętej kabiny. Drzwi mogłyby się otworzyć (bo ktoś np. zapomniał się zamknąć) i oboje poczulibyście się niezręcznie. Mężczyznom zaleca się zachowanie pewnej odległości między sobą i pomijanie środkowego pisuaru. Jeśli zaś chcesz poprawić makijaż, nie zajmuj lustra obok suszarki do rąk. Będziesz blokować na ludzi, którzy już umyli ręce.

2. Wydmuchiwanie nosa

Eksperci etykiety zalecają dmuchanie nosa wystarczająco szybko i cicho, aby ludzie tego nie zauważyli. Jeśli uważasz, że będzie głośno, lepiej opuścić miejsce publiczne i zrobić to, gdy jesteś sam. Najsurowsze zasady obowiązują przy dmuchaniu nosa podczas kolacji. Nie rób tego przy stole, nawet jeśli jesteś blisko krewnych lub przyjaciół. Idź do łazienki, wydmuchaj nos, umyj ręce i wróć. Prawdziwe damy i gentlemani nie używają papierowych chusteczek, wolą te wykonane z tkaniny. Oczywiście nie jest to dobra decyzja, jeśli chodzi o higienę, ale w tym przypadku należy przestrzegać wszystkich zasad etykiety.

3. Gdy jedzenie utknie ci w zębach

Zabrania się używania wykałaczki przy stole. Jeśli zdasz sobie sprawę, że jedzenie utknęło w twoich zębach, spróbuj wypłukać usta (i upewnij się, że nikt tego nie zauważy). Nie działa? Idź do łazienki. Ale jeśli stało się to z inną osobą, a ona tego nie widzi, można zrobić sztuczkę opartą na dublowaniu: Przesuń swój język po zębach (trzymając usta zamknięte). Może wtedy twój towarzysz bezwiednie powtórzy ten ruch i zrozumie, że ma coś na zębach. Ale jeśli osoba nie rozumie twoich wskazówek, nie milcz. Powiedz osobie o ich problemie (ponownie, upewnij się, że nikt inny cię nie słyszy).

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply