Chłopiec zaczął krzyczeć w sklepie, a klienci szybko negatywnie ocenili matkę. Nie wiedzieli najważniejszego…

Większość wie co nieco o chorobach, o których dużo się mówi. Choroby, na jakie może zapaść dziecko lub z jakimi się rodzi, wpływają na całe jego życie. Niestety często nasza wiedza sprowadza się do ogólników i stereotypów, coś ktoś powiedział i z taką wiedzą zostajemy. 

Dlatego też ludzie nie potrafią odpowiednio reagować, gdy widzą dziwne zachowanie dziecka. Jeśli niepełnosprawność jest widoczna, przeważnie komentują „O biedne dziecko”. Jednak często choroby nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a wtedy ludzie lubią oceniać. A to, że rodzice nie potrafią wychować, a że dziecko robi, co chce. Nie wiedzą, że krzyk czy lęk może być objawem choroby. The National Autistic Society, organizacja zajmująca się pomocą i edukacją o autyzmie stworzyła krótki, ale bardzo wiele mówiący film, pokazujący autyzm z punktu widzenia chorego.


1


Sytuacja jest prosta – chłopiec idzie z matką na zakupy. Widzimy wszystko z perspektywy chłopca, co widzi, co słyszy i jak reaguje. Pokazuje to jak bardzo odmienną percepcję ma chory na autyzm. W jak zupełnie inny sposób chorzy widzą ten sam świat, który otacza także zdrowych. Inaczej, a przede wszystkim intensywniej odbierają dźwięki, które mogą ich przerażać. Jak mówi chłopiec na końcu filmu: „Nie jestem niegrzeczny. Jestem autystyczny. I odbieram zbyt dużo informacji”. 

Koniecznie zobacz nagranie!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.


źródło : youtube.com


No Responses

    Reply