Chcieli sprawdzić ilość bakterii w różnych zakamarkach biura. Takich wyników się nie spodziewali…


Eksperyment pozwolił gołym okiem zobaczyć bakterie, które czają się na powierzchniach dookoła nas. W dodatku mamy z nimi ciągły kontakt w czasie pracy czy codziennego funkcjonowania. To z jednej strony fascynujące, z drugiej obrzydliwe… Mikrobiolog przeprowadzający eksperyment wyjaśnił, że wyhodowane organizmy o zabarwieniu niebieskim to pleśnie, stwierdzono także obecność gronkowców (które często pochodzą z błony śluzowej nosa), oraz pałeczek jelitowych.


Myszka i myszka po przetarciu detergentem

Różnica między florą bakteryjną myszki komputerowej przez zastosowaniem środka bakteriobójczego i po jest ogromna.

147

 


Biurko i kserokopiarka

Może warto rozważyć codzienne dezynfekowanie powierzchni, z którymi mamy styczność w pracy? Z pozoru może się to wydawać niepotrzebne, wręcz głupie (w końcu kontakt z bakteriami jest nam potrzebny do treningu systemu immunologicznego), ale co w sytuacji, gdy na biurku w pracy kładziemy swoje drugie śniadanie? Najprawdopodobniej nigdy nie przyszło wam do głowy, żeby połączyć dolegliwości żołądkowe właśnie z takim postępowaniem, a – mając na uwadze fakt, co wyhodowano w trakcie eksperymentu – powiązanie jest bardzo realne.

148


Bojler z wodą i drzwi

Wokół bojlera z wodą tworzy się ciepłe, wilgotne środowisko, idealne miejsce do życia wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. A drzwi… w końcu mają z nimi kontakt niemal wszyscy pracownicy każdego biura, a często także osoby z zewnątrz, np. klienci.

149


Ołówek i długopis

Przyznajcie, ile razy zdarzyło się wam trzymać w ustach końcówkę długopisu czy ołówka? Jestem pewna, że więcej tego nie zrobicie…

150


Telefon i klawiatura

W czasie mówienia wytwarzamy ślinę, której resztki pozostają na powierzchni słuchawki telefonu. To doskonała pożywka dla bakterii, które mogą namnażać się bez końca. O dziwo, w czasie eksperymentu na klawiaturze nie stwierdzono obecności wielu mikroorganizmów, ale możliwe, że nastąpiły pewne zakłócenia w hodowli kolonii. Mając na uwadze różne zanieczyszczenia gromadzące się między klawiszami, taki wynik wydaje się bardzo nierealny.

Jakie wnioski nasuwają się po przeanalizowaniu wyników eksperymentu? Warto dbać o czystość przedmiotów w miejscu pracy (dezynfekcja od czasu do czasu to podstawa!), zwłaszcza tych, których używa równocześnie kilka osób, regularnie myć ręce i uczulać personel na istniejące zagrożenie. W końcu chodzi o zdrowie każdego z pracowników.

151

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : coffeebreak.viking.it

Reply