15 części naszego ciała, które za sprawą ewolucji są dziś bezużyteczne. Sprawdźcie, czy wiedzieliście o ich obecności

Każdy żywy organizm przystosowuje się do środowiska w którym żyje. Zmienia się zarówno jego ciało, jak i sposób myślenia, a przeobrażenia te nazywa się procesem ewolucji, który prowadzi do różnorodności gatunkowej. 

Organizm ludzki ewoluował przez tysiące lat, w skutek czego straciliśmy lub nabyliśmy wiele cech czy umiejętności np. nauczyliśmy się chodzenia w pozycji wyprostowanej. Niektóre nasze narządy i ich funkcje zwiększyły swoją rolę w funkcjonowaniu organizmu, zaś inne będąc zbędnymi zaczęły zanikać. Eliminacja przez ewolucję niepotrzebnych organizmowi do pracy części ciała jest bardzo długim procesem, dlatego w naszych ciałach jest wiele narządów, które nie pełnią już żadnych funkcji.


rewo-pas


Oto 15 bezużytecznych części ciała, z którymi wciąż się rodzimy. 

1. Zęby mądrości

Są bezużyteczne, ponieważ obecna dieta ludzi sprawia, że nie potrzebujemy ich do gryzienia pokarmów. Choć są zbędne wciąż nam wyrastają, a wiele osób niestety musi je usuwać chirurgicznie, gdyż nie mieszczą się w szczęce i wykrzywiają pozostałe zęby.

dentadura2


2. Mięśnie małżowiny usznej

Pozwalają niektórym ludziom ruszać uszami, co jest fajną sztuczką, ale mało przydatną umiejętnością w życiu.

2-copia


3. Narząd przylemieszowy (Jacobsona)

Organ przylemieszowy jest narządem zmysłu węchu u zwierząt (detektor feromonów), ale występuje też u ludzi, choć naukowcy nie potrafią jasno zidentyfikować jego funkcji i zakresu działania, dlatego uznawany jest za narząd, którego funkcja w toku ewolucji zanikła.

Czy wiecie co to jest migotka? Odpowiedź znajdziecie na kolejnej stronie. 

33_G

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : taringa.net

Reply