Włożyła bluszcz do skarpetki i wrzuciła ją do pralki. Gdy wyciągnęła pranie, była zdumiona, że ta niepozorna roślina ma takie właściwości!

Każdy na pewno kojarzy te zielone pnącza przedstawione na poniższej fotografii. Rosną w parkach, lasach, ogrodach i na cmentarzach. Często przyozdabia się nimi ściany domów, balkony oraz pergole. Uwielbiają zacienione miejsca i tam też najlepiej się rozrastają.

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) ma dość złą reputację ze względu na to, że jest trujący. Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza owoce zawierają szkodliwe saponiny. Po spożyciu bluszczu zazwyczaj występują mdłości, biegunki, podrażnienia w gardle, a nawet odrętwienia ciała.


hedera-helix


Roślina ta ma również pewne cenne właściwości, o których nie wszyscy wiedzą. Wchłania szereg toksycznych substancji oraz ma działanie czyszczące. Z powodzeniem może zastąpić orzechy piorące sprowadzane z Indii.

hedera-helix1


Przed zastosowaniem bluszczu należy przeprowadzić test uczuleniowy. Nie obawiaj się, że szkodliwe saponiny pozostaną w ubraniach. Pralki automatyczne wypłuczą je z włókien tak, jak robią to w przypadku detergentów.

Na drugiej stronie przeczytasz, w jaki sposób dodawać bluszcz do prania. 

hedera-helix3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : genialetricks.de

Reply