BMI nie powie ci nic o zdrowiu – obalamy mity związane ze wskaźnikiem masy ciała

Jest cała masa ludzi, którzy traktują wskaźnik masy ciała (BMI), jako wyrocznię.

Obliczenie go jest banalnie proste. Dlatego też bardzo często osoby chcące zmienić tryb życia lub rozpoczynające przygodę z odchudzaniem zaczynają właśnie od tego. Eksperci przekonują jednak, że ta prosta matematyka tak naprawdę niewiele może nam „powiedzieć” o naszym zdrowiu, czy sylwetce. Ich argumenty dają do myślenia.

Pierwsze, na co zwrócili uwagę, to fakt, że przy liczeniu wskaźnika wagi ciała, który jest de facto miarą naszej wagi w stosunku do wzrostu nie bierzemy pod uwagę wielu innych istotnych aspektów. Jak podkreśliła Alessandro DeMaio, lekarz medycyny z obliczeń nie dowiemy się niczego o tzw. otłuszczeniu naszego ciała (czyli ile waży tłuszcz, a ile mięśnie), lokalizacji i grubości tkanki tłuszczowej itd.

BMI niewiele ci nic o zdrowiu – obalamy mity związane ze wskaźnikiem masy ciała

Jak podkreśla DeMaio: – Nie wszyscy ludzie z nadwagą mają niezdrowy metabolizm i nie u wszystkich występuje podwyższone ryzyko chorób serca. Nie wszyscy ludzie szczupli muszą też być zdrowi. BMI nadal jest pomocne w określeniu „zdrowych” wymiarów, czy też sylwetki. Powinno jednak być połączone z mierzeniem obwodu talii, a najlepiej z konsultacją lekarską.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply