Holenderscy naukowcy twierdzą, że wiedzą, jak starożytni Egipcjanie transportowali głazy do budowy piramid

Piramidy są najbardziej tajemniczymi budowlami starożytności, a na ich temat krąży wiele mitów i teorii. Pewnie nigdy nie uda się dowiedzieć o nich wszystkiego, ale naukowcy cały czas badają ich zagadkę.

Piramidy były wznoszone dla faraonów, jako miejsce spoczynku ich ciał po śmierci. Budowle były tak potężne i zmyślnie skonstruowane, że przetrwały do dziś i tysiącom historyków i archeologów spędzają sen z powiek, gdyż trudno przekonująco wyjaśnić, jak ludzie starożytni dokonali tego budowlanego cudu.


pyramid-p


Najwięcej pytań w kwestii piramid budzi technika ich wykonania. Na długo przed narodzinami Chrystusa nie było przecież maszyn budowlanych, dźwigów i specjalistycznego sprzętu, pozwalającego na transportowanie i dźwiganie wielotonowych kamieni i głazów, więc piramidy są tylko dziełem ludzkich rąk, ale tak trudno w to uwierzyć patrząc na współcześnie prowadzone budowy.

Jak pokazuje istnienie piramid, człowiek swą ciężką pracą może osiągnąć bardzo wiele

pyramid (3)


Badacze piramid zastanawiają się nie tylko nad tym, jak je zbudowano, ale także na tym, jak dostarczono surowiec potrzebny do ich wzniesienia. Kamieniołomy były oddalone od placu budowy piramid o wiele kilometrów, więc naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie postanowili bliżej przyjrzeć się problemowi ich transportu.

Kamień na pustyni to rzadkość, dlatego trzeba go było transportować z odległych kamieniołomów

Jak starożytni ułatwiali sobie transport kamieni? O tym przeczytacie na drugiej stronie. 

pyramid (2)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply