9 głębokich wypowiedzi o życiu autorstwa Carla Junga. Warto się zastanowić nad spostrzeżeniami tego cenionego psychologa

Ludzie od zawsze zadawali sobie pytanie „jak żyć”.

Kwestia przeżywania własnego jestestwa nurtowała niezliczoną ilość myślicieli i filozofów, którzy na przestrzeni wieków zaproponowali różnorodne podejścia do ludzkiej egzystencji i tego, jak należy wykorzystać swój czas na Ziemi. Warto sięgać do ich myśli i inspirować się nimi, czyniąc przez to swoje życie lepszym i pełniejszym.

 

Problemem, jak żyć i jak pozwolić żyć innym, zajmował się między innymi Carl Jung, szwajcarski psycholog i psychiatra, twórca psychologii analitycznej. Opracował on wiele koncepcji, które do dziś powszechnie stosuje się w psychologii, np. wprowadził pojęcie kolektywnej nieświadomości czy wyróżnił dwa popularne typy osobowości: ekstrawertyczny i introwertyczny.

W przeciwieństwie do pesymizmu Freuda, Jung zawsze proponował by iść drogą prowadzącą do harmonii. Warto więc rozważyć jego słowa, które mogą okazać się bardzo inspirujące.

 

1.  Nie ma recepty na życie, która byłaby odpowiednia dla wszystkich 

Jung wierzył, że każdy powinien iść swoją drogą i postulował, by nie uciekać od przeżywania tego, co zostało nam dane. Radził, by skupić się na własnej egzystencji i zaakceptować to, że nasze interesy nie zawsze będą pokrywać się interesami innych ludzi, co nie powiano skłaniać nas do ustępstw. Każdy ma inne życie, więc nie można ludzi traktować jedną miarą.

Więcej myśli Carla Junga znajdziecie na kolejnych stronach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : misstits.me

Reply