Chcesz być wrażliwszy i lepiej rozumieć innych? Sięgnij po książkę! Naukowcy uznali, że to najlepszy lek na brak empatii

Korzyści z czytania są niezliczone.

Książki rozwijają naszą wyobraźnię. Dzięki nim przenosimy się do innych światów, krain, w których jesteśmy zawsze mile widziani. Przynoszą ulgę od szarej rzeczywistości. To nie tylko sposób na zabicie czasu i nudy. Czytając, poszerzamy słownictwo. Dowiadujemy się wiele na temat świata, a przy tym lepiej poznajemy siebie i to, co w nas siedzi.

Nie bez powodu Carlos Ruiz Zafón stwierdził, że: – Książki są lustrem, w których widzimy tylko to, co już mamy w sobie. Z każdej książki, każdy wyniesie inną naukę. To, co autor miał na myśli tak naprawdę wcale się liczy. Ważne jest tylko to, czego sami się dowiedzieliśmy. Powodów, by sięgnąć po książkę jest cała masa. Niestety coraz mniej ludzi je dostrzega. Wyrastają kolejne pokolenia wychowane w kulturze obrazu. Wszechobecne emotikony sprawiają zaś, że miłośnicy słowa pisanego, zaczynają się zastanawiać, czy w przyszłości nie czeka nas powrót do porozumiewania się za pomocą piktogramów.

Czytamy coraz rzadziej i coraz mniej. Jak zapewniają naukowcy właśnie ten fakt jest ważnym powodem, dla którego stajemy się coraz bardziej obojętni. Jak podają badacze bez książek staniemy się wkrótce ignorantami bez serca.  Ta przepowiednia jest okrutna jednak wielce prawdopodobna.

Są nawet na nią naukowe dowody, które znajdziecie na kolejnej stronie.

rsytetu Południowej Kalifornii wykonali badania z użyciem rezonansu magnetycznego. Na grupie 90 ochotników sprawdzili, co dzieje się w naszych mózgach tuż po przeczytaniu opowiadania. W eksperymencie wzięły udział osoby z różnych krajów, zarówno Europejczycy, jak i Azjaci, czy Amerykanie. Po przeczytaniu historii uaktywniły się takie obszary mózgów wolontariuszy jak dolny płat ciemieniowy, przyśrodkowa kora przedczołowa oraz hipokamp.

To te same, które wpływają na to, jak postrzegamy świat. Naukowcy doszli więc do jednego wniosku: historie, które poznajemy, sprawiają, że rozumiemy więcej, uczymy się więcej, jesteśmy bardziej otwarci i empatyczni. – Jedną z największych tajemnic neurologii jest to, w jaki sposób tworzymy nasz świat – powiedział dr Jonas Kaplan i dodał: – Historie są głęboko zakorzenione w rdzeniu naszej natury i pomagają nam stwarzać nasz świat. Jak stwierdził naukowiec, bez poznawania kolejnych staniemy się coraz większymi ignorantami, nasza kreatywność obumrze, podobnie jak wyrozumiałość i współczucie. Przestaniemy się wzajemnie rozumieć.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : dailymail.co.uk

Reply