Chcesz wiedzieć, jak długo pożyjesz? – Stań na jednej nodze i włącz stoper – radzi doktor Mosley

Nasze poczucie równowagi jest jednym z ważniejszych wskaźników stanu zdrowia i długości życia.

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, może ujawnić wiele interesujących szczegółów na temat tego, jak się prowadzimy. Podpowiada, czy wciąż mamy doskonałą władzę nad własnym ciałem i kontrolę nad tym, co się z nim dzieje. Jego nie oszukamy, wyraźnie więc wskazuje, czy jesteśmy sprawni, czy też nie, i jak długo nasze ciało będzie we wspaniałej formie.

Zdolność utrzymywania równowagi, stojąc na jednej nodze, to ważny test sprawdzający zdrowie mózgu – mówi dr Yasuharu Tabara z Kyoto University.

Specjalista zrobił prosty test na swoich pacjentach. Kazał im stać na jednej nodze przez 20 sekund. Mieli otwarte oczy, nie wydawało się to więc specjalnie trudne, a jednak niektórym się to nie udało. Dla tych osób lekarz nie miał dobrej wiadomości. 

Badania wykazały, że osoby, które nie umiały ustać 20 sekund z otwartymi, oczami są w znacznym stopniu narażone na udary, demencję oraz inne problemy, związane z małymi bezobjawowymi krwawieniami w mózgu. Wyniki te opublikowane zostały w czasopiśmie „Stroke”. 

Brytyjczycy też przeprowadzili podobne badania. Zajął się nimi doktor Michael Mosley. Jego zespół przebadał 2760 mężczyzn i kobiet, którzy w tym czasie mieli 53 lata. Wolontariuszy poproszono m.in. o wytrzymanie jak najdłużej na jednej nodze z zamkniętymi i otwartymi oczami. 

Kiedy naukowcy powrócili 13 lat później, odkryli, że w tym czasie zginęło 177 ochotników: 88 z powodu raka, 47 z powodu chorób serca i 42 z innych przyczyn. Okazało się, że ci, którzy radzili sobie gorzej z testem (średnio o 2 lub 3 sekundy) byli trzy razy bardziej narażeni na śmierć w ciągu następnych 13 lat niż ci, którzy mogli stać przez dziesięć sekund lub dłużej.

Ile więc powinien ustać każdy z nas? Odpowiedź stronę dalej.

Na zdjęciu doktor Mosley we własnej osobie
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply