Chcesz wiedzieć, jak długo pożyjesz? – Stań na jednej nodze i włącz stoper – radzi doktor Mosley

Jest to uzależnione od wieku. Z reguły większość z nas nie ma problemu z ustaniem na jednej nodze, gdy mamy otwarte oczy, ale z zamkniętymi może być już trudniej. Ważne, by odpowiednio przeprowadzić test. Zdejmij więc buty. Ręce przy ja biodrach, wychyl nogę, a ktoś bliski niech włączy stoper. Będziesz przerażony, jak szybko zaczniesz się kołysać. Test kończy się, gdy tylko przesuniesz stopę, a na której stoisz lub gdy staniesz obiema nogami na ziemi. Jak długo powinieneś wytrzymać?

Osoby poniżej 40. roku życia z otwartymi oczami: 45 sekund
Z zamkniętymi oczami: 15 sekund

40 – 49 lat z otwartymi oczami: 42 sekund
Z zamkniętymi oczami: 13 sekund

50 – 59 lat z otwartymi oczami: 41 sekund
Z zamkniętymi oczami: 8 sekund

60 – 69 lat z otwartymi oczami: 32 sekund
Z zamkniętymi oczami: 4 sekundy

Jeśli wytrzymałeś znacznie krócej, to znak, że Twoja równowaga jest zaburzona. Możesz to obserwować w sytuacjach takich jak problemy z chodzeniem po nierównych powierzchniach, jak żwir, czy kamienie, oraz w ciemności. Jak zaznacza doktor Mosley równowaga jest bardzo ważna zwłaszcza na starość, gdyż wiele upadków kończy się krwiakami, złamaniami etc. Jeśli więc za młodu jej nie posiadasz, na starość tym bardziej będzie o nią trudno.

Innym testem, który możesz zrobić jest test wstawania: sprawdź, ile razy w ciągu minuty wstaniesz z krzesła bez podpierania się rękoma. Osoba zdrowa powinna to zrobić co najmniej 36 razy. Wynik poniżej 23 powinien Cię zmartwić.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply