Tę gołębicę francuski rząd uhonorował medalem. Jej bohaterski wyczyn zapisał się na kartach historii i przyczynił do uratowania dwustu osób!

Gołębie pocztowe walczyły dzielnie u boku żołnierzy od wieków.

Księżniczka Olga z 10-wiecznego Kijowa używała tych ptaków do podpalania wiosek. Juliusz Cezar wysyłał za pomocą tych ptaków wiadomości w starożytnym Rzymie. W Niemczech z kolei używano gołębi jako szpiegów. Do ich skrzydeł przypinano małe kamery czy narzędzia podsłuchowe i ptaki te funkcjonowały jako pierwsi powietrzni fotografowie.


Podczas I i II wojny światowej gołębie zyskały szczególny status dzięki realizowanym przez nie bohaterskim czynom. Po 90 udanych misjach gołąb Commando otrzymał brytyjski medal honorowy. Inny pierzasty żołnierz został nagrodzony za dostarczenie pierwszej wiadomości do plaż Normandii w 1944 roku.

Ale tylko jeden ptak otrzymał miano prawdziwego bohatera. Nazywał się Cher Ami, po francusku „Drogi przyjaciel”, i przeszedł do historii po tym, jak uratował prawie 200 amerykańskich żołnierzy przed śmiercią w czasie I wojny światowej.

Jego zasługi były tak znaczne, że otrzymał pamiątkową statuę we Francji i zyskał miłość alianckich żołnierzy na całym świecie. Jego historię poznacie na kolejnych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply