Heksagramy ze starożytnymi chińskimi mądrościami. Wybierz jeden i dowiedz się czegoś interesującego o sobie!

Słyszeliście kiedykolwiek o Yijing, Księdze przemian? To jeden z najstarszych chińskich tekstów reprezentujących chińską filozofię i kosmologię.

Księga ta w starożytnych Chinach odgrywała wyjątkową rolę. Wykorzystywano ją w bibliomancji i radzono się jej w bardzo ważnych sprawach m.in. odnośnie wojennych wypraw czy sprawowania władzy. Składa się z 64 rozdziałów, a na każdym z nich znajduje się symboliczny znak — heksagram.

Jest to figura złożona z 6 poziomych linii dzielących się na ciągłe (twarde) i przerywane (miękkie). Każdy z 64 heksagramów ma jakieś znaczenie. Symbolizuje pewne procesy lub przemiany, które czekają na człowieka. W chińskich świątyniach taoistycznych i u niektórych wróżbitów wciąż wykorzystuje się heksagramy. Podobno są niezwykle skuteczne! W Państwie Środka nie brak poradników, które pozwalają na samodzielne wróżenie. Aby wróżba była pełna, należy wylosować 8 heksagramów.

Ta wróżba jest nieco uproszczona. Na poniższym obrazku widać 8 heksagramów, z których należy wybrać tylko jeden. Przyjrzyj się dobrze ilustracji i wskaż ten, który najbardziej przypadł ci do gustu. Nie uwierzysz, co te proste linie mogą powiedzieć na twój temat! Przekonaj się, czy starożytna chińska filozofia może mieć zastosowanie również w dzisiejszych czasach.

Interpretacje poszczególnych heksagramów znajdziesz na kolejnych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply