Obok tych hipnotyzujących oczu afrykańskiego chłopca nie można przejść obojętnie. Jaka jest tajemnica ich intensywnie niebieskiej barwy?

Podobno oczy są zwierciadłem duszy.

Barwa oczu zależy od genów, co oznacza, że jest cechą dziedziczną. U ludzi wyróżnia się trzy podstawowe kolory oczu: niebieski, zielony i brązowy, zaś wszystkie inne odcienie tęczówek są ich mieszanką. Pigmentacja oka jest dopasowana do karnacji skóry i tonacji włosów, dlatego popularność danego koloru oczu zmienia się wraz z szerokością geograficzną.

Naukowcy twierdzą, że początkowo wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Jednak kiedy zaczęli wędrować na północ, ewolucja musiała przystosować narząd wzroku do zimniejszego klimatu i innego światła. Badacze z Uniwersytetu Queensland twierdzą, że do mutacji genów skutkujących powstaniem czysto niebieskiej barwy, doszło około. 10 tysięcy lat temu.

Niebieskie oczy są więc powszechne na północy, np. w Skandynawii, ale u mieszkańców Afryki należą do rzadkości. Nic więc dziwnego, że sensacją stały się oczy pewnego chłopca z Etiopii. Tęczówki Abusha mają intensywnie niebieską barwę, która niewiarygodnie kontrastuje z jego ciemną skórą.

Dlaczego chłopiec ma tak wyjątkowe oczy? Afrykańskie czary, choroba, przypadek? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wereblog.com, gypsy.ninja, wikipedia.org

Reply