Choć ma zaledwie osiem miesięcy, jej ciężar mówi co innego. Chorobliwie otyła dziewczynka waży już tyle, co czteroletnie dziecko! Rodzice nie mają pojęcia jak powściągnąć jej apetyt

Kiedy się urodziła, nic nie zwiastowało późniejszych problemów.

Cztery miesiące później było już jasne, że jej dzieciństwo do łatwych należeć nie będzie. To wtedy Chahat Kumar z Punjab z Indii zaczęła przeraźliwie tyć. Jej nienasycony apetyt doprowadził do tego, że w wieku ośmiu miesięcy waży tyle, co przeciętny czterolatek (prawie 18 kilogramów). Zatroskani rodzice dziewczynki nie mają pojęcia jak powściągnąć jej ciągłą potrzebę jedzenia.

Miejscowi lekarze pierwszy raz spotykają się z tak trudnym przypadkiem. Nie potrafią pomóc chorobliwie otyłemu dziecku. Nie znają odpowiedzi na pytanie, skąd tak wielki apetyt u takiego malucha. Rodzice Chahat mają związane ręce. Nie stać ich na zagraniczne leczenie córki.

Na domiar złego na tym nie koniec problemów tej indyjskiej rodziny. Jest coś znacznie gorszego, rzadko spotykana dolegliwość, na którą cierpi mała. O tym jednak przeczytacie na następnej stronie.

na i Suraj Kumar są bezsilni wobec problemu ich córki. Choć próbują, nie potrafią sami dać sobie rady z otyłością dziewczynki. Mało pomocni są również miejscowi lekarze. Wszystko przez osobliwą właściwość skóry dziecka, która jest tak gruba, że na niczym spełzły wszelkie próby pobrania jej próbki krwi. Vasudev Sharma, lekarz, do którego zgłosiło się małżeństwo Kumar tak relacjonuje spotkanie z tą niezwykłą pacjentką: – To pierwszy przypadek, jaki widziałem w moim życiu, w którym ciężar dziecka wzrósłby tak bardzo w ciągu czterech miesięcy od urodzenia.

Jak stwierdza, problemy z pobraniem próbek krwi bardzo utrudniają diagnozę medyczną.

Badanie krwi nie mogło być przeprowadzone, ponieważ tłuszczu na ciele niemowlęcia był za dużo. Nie mogliśmy się przez niego przebić. Próbowaliśmy wiele razy, ale się to nie udało – tłumaczy.

aj Kumar, tata dziewczynki, gdy przyszła na świat, nic nie zapowiadało, że będzie tak dużym dzieckiem: – Kiedy Chahat się urodziła, była zupełnie normalna. Potem powoli jej ciężar zaczął rosnąć. Teraz wzrasta z każdym dniem – mówi. Dziecko po prostu rośnie w oczach. Rodzice są tym równie mocno zaskoczeni, co zaniepokojeni. Martwią się o zdrowie dziewczynki. Zaprzeczają temu, że ekstremalny przyrost masy jej ciała ma związek ze złym wychowywaniem, czy nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.

To nie nasza wina. Bóg dał jej ten stan. To nie my jej to zrobiliśmy. Czuję się źle, gdy niektórzy ludzie śmieją się z niej, bo jest gruba – stwierdza rozżalony ojciec.

zyznają jednak, że mała ma ciągłą potrzebę jedzenia. Musi jeść cały czas, niekarmiona płacze. Nie je jak zwykłe dziecko. Musi jeść przez cały czas. Jeśli nie damy jej nic do jedzenia, zaczyna płakać – mówi mama Chahat. Reena szacuje, że dziewczynka spożywa cztery razy tyle żywności co normalne dziecko w jej wieku. Małżeństwo zastanawia się, co jest przyczyną nadmiernego łaknienia u dziewczynki. Niestety, oprócz gdybania rodzice na razie nie mogą nic zrobić.

Dr Sharma zalecił, aby rodzina odwiedziła specjalistę z dziedziny pediatrii w Szpitalu Cywilnym w Amritsar, ale ograniczenia finansowe rodziny uczyniły wizytę w szpitalu niemożliwą.

 Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na leczenie, ale postaramy się jakoś je zgromadzić, by się upewnić, że naszej córce nie dolega nic poważnego – wyznaje Reena Kumar.

Rodzice muszą się dowiedzieć, co dolega dziewczynce. Jak twierdzi doktor Sharma, nieposkromiony apetyt musi mieć jakąś przyczynę. Normalna waga dla dziecka w jej wieku to od 8 do 10 kilogramów, Chahat waży tymczasem blisko dwa razy tyle. W drugim półroczu życia, po odstawieniu mleka matki, niemowlęta (nawet pulchne) zwykle szczupleją, tymczasem mała osiągnęła tak horrendalnie wielką wagę. Co jest tego przyczyną? Do tej pory nie wiadomo.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : thesun.co.uk

Reply