4 choroby, które najczęściej dziedziczymy po ojcu. Takiego „spadku” nie chciałby nikt

2. Choroby i zaburzenia psychiczne 

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Szwedów, leciwi ojcowie często przekazują swym dzieciom choroby i zaburzenia psychiczne, takie jak: schizofrenia, autyzm, czy ADHD. Choć w przypadku tych chorób płeć nie ma znaczenia i chorują na nie tak samo mężczyźni, jak i kobiety, to od tych drugich „zarażają się” dzieci. Według Kari Steffánsson 36-letni ojciec przekazuje potomstwu dwa razy więcej mutacji niż tata 20-letni. Nie warto więc odkładać rodzicielstwa zbyt długo.

3. Problemy z zębami

Według badań opublikowanych w American Journal of Physical Anthropology, dzieci mogą dziedziczyć wielkość zębów, rozmiar szczęki i kształt zębów po którymkolwiek z rodziców. Z chorobami dziąseł, czy jamy ustnej nie jest już jednak tak różowo. – Jeśli ojciec cierpiał na jakieś problemy natury dentystycznej, to bardzo prawdopodobne, że odziedziczy je też dziecko – mówi Jennifer Stagg. Wszystko to przez geny ojca, które zwykle są tymi dominującymi.

4. Niepłodność

Jeśli ojcowie mieli problem z niepłodnością i się na nią leczyli, to bardzo prawdopodobne, że podobne pojawią się u ich dzieci (zwłaszcza synów). Do takiego przeniesienia dochodzi zwykle, gdy dziecko zostaje poczęte metodą in vitro. Wówczas samo może cierpieć na schorzenia, z którymi borykali się jego rodzice.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : lifecoachcode.com, bbc.com, thetimes.co.uk

Reply