Co cię gryzie? Po „bąblu” rozpoznasz owada, który cię użądlił i będziesz mógł sobie pomóc

W pobliżu wody, na górskim szlaku, na podwórku, a nawet we własnym łóżku – wszędzie tam możemy zostać pogryzieni. 

Ciepłe i deszczowe lato sprzyja namnażaniu się owadów. Często nawet nie wiemy, który owad nas ugryzł, jest tylko czerwona rana na naszej skórze i denerwujące uczucie ciągłego dyskomfortu. I nawet jeśli te ukąszenia zazwyczaj wyglądają niewinnie, lepiej wiedzieć, jak je zidentyfikować i co robić, aby sobie pomóc, gdy dobierze się do nas jakiś insekt. 

1. Pająk

Jak to wygląda: większość ukąszeń pająków nie jest niebezpieczna. Zostaje po nich na skórze tylko mały, spuchnięty czerwony ślad. Jeśli jednak przebywamy zagranicą (np. w obu Amerykach) powinniśmy uważać na dwie czerwone kropki na skórze oraz czerwone guzki z białymi pęcherzykami. Te pierwsze zostawiają niebezpieczne, czarne wdowy, a drogie nie mniej jadowite pustelniki brunatne.

Co robić: 

  • Jeśli zostałeś ugryziony przez nieszkodliwego pająka, po prostu umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem i nałóż chłodny kompres;
  • Jeśli zaś podejrzewasz, że zostałeś ugryziony przez czarną wdowę lub pustelnika brunatnego, zawiąż bandaż nad użądleniem, jeśli jest na ramieniu lub nodze, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się jadu. Następnie zadzwoń po karetkę lub udaj się do szpitala.

2. Komar

Jak to wygląda: ukąszenia komarów są znane wszystkim – są to opuchnięte, twarde, czerwone i bardzo swędzące guzki z kropką w środku, które pojawiają się kilka minut po spotkaniu z tymi owadami. Są zwykle wielkości jagód i mają kształt kolisty lub przypominający kropelki.

Co robić:

  • Staraj się nie drapać dotkniętego obszaru, aby zmniejszyć ryzyko infekcji;
  • Umyj miejsce użądlenia wodą z mydłem i nałóż zimny kompres;
  • Możesz również spróbować zastosować aloes, miód, lub wziąć zimną kąpiel bez mydła, aby złagodzić swędzenie.

Ostrzeżenie: Jeśli odczuwasz bóle głowy, wysoką temperaturę, dreszcze lub inne nietypowe wysypki, lepiej udaj się do lekarza.

3. Kleszcz

Jak to wygląda: ukąszenia kleszcza są zwykle łatwe do zidentyfikowania, ponieważ sam kleszcz może pozostać przyczepiony do skóry przez okres do 10 dni. Jeśli się już odczepił, możesz zobaczyć małe czerwone kółko w miejscu, w którym zostałeś ugryziony, co zwykle nie powoduje bólu. Kleszcze szukają najcieplejszych miejsc na ciele i zagnieżdżają się w pachach i pachwinach. 

Co robić:

  • Jeśli kleszcz jest nadal wbity w twoje ciało, powinieneś go usunąć. W tym celu weź spiczastą pęsetę i chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry. Następnie pociągnij prosto do góry i odsuń od skóry, stosując stały nacisk;
  • Po pozbyciu się kleszcza odkaź ranę alkoholem lub mydłem i wodą;
  • Umieść kleszcza w alkoholu, aby upewnić się, że jest martwy, a następnie umieść go w zapieczętowanym pojemniku. Zachowaj kleszcza w razie konieczności badań.

Ostrzeżenie: Niektóre kleszcze mogą przenosić boreliozę. Pierwszym objawem tej choroby jest wysypka w kształcie „tarczy”, która może pojawić się do miesiąca po ugryzieniu kleszcza. Może również wystąpić gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz nieregularne rytmy serca. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast powiadom lekarza.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply