Co robić, by nie czuć się samotnym w związku? Te 10 rzeczy pozwoli ci utrzymać bliskość

Prawie 30% par odczuwa samotność w małżeństwie. 

Psychologowie twierdzą, że z czasem partnerzy zaczynają odczuwać, że dzieli ich jakiś dystans. Co więcej, przed takim poczuciem oddalenia nikt nie może się obronić. Kryzys samotności może dotknąć nawet szczęśliwe pary, żyjące w silnych i zgodnych związkach. Co robić, by nie oddalić się od siebie za bardzo? Jak sobie poradzić z samotnością w związku bez interwencji psychologa?

Każdy może pomóc sobie na własną rękę. Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami, które przywrócą relację na właściwe tory. 

1. Przejmij inicjatywę

Nie ma lepszego sposobu na rozwiązanie problemu niż zrobienie pierwszego kroku w kierunku jego rozwiązania. Przejmij inicjatywę, dzieląc się swoimi doświadczeniami ze swoim partnerem i pozwól mu zrobić to samo. Samotność w związku bardzo rzadko odczuwa tylko jeden z partnerów. Jeśli czujesz się opuszczony, najprawdopodobniej to samo odczuwa twoja bratnia dusza. 

2. Uwolnij swój żal

Psychologowie uważają, że nic nie prowadzi do samotności w małżeństwie bardziej niż skrywany ból, konflikty i obelgi. Jeśli jesteś obrażony, uwolnij żal, przepracuj go, a potem spróbuj wybaczyć swojemu partnerowi i zapomnieć o jego przewinieniach. A jeśli zraniłeś ukochaną osobę, otwarcie z nią porozmawiaj i szczerze poproś o wybaczenie.

3. Nie porównuj swojego związku

Sieci społecznościowe obfitują w przykłady „doskonałych” małżeństw. Kiedy ktoś patrzy na zdjęcia i porównuje relacje innych ludzi z własnymi, może poczuć się samotny. Na przykład: dzisiaj są Walentynki, para spędziła miły wieczór w restauracji. Ale potem kobieta wchodzi na portale społecznościowe i widzi, że inne kobiety dostały ogromne bukiety róż, biżuterię. Choć wydaje się to irracjonalne, może poczuć się nie dość dobra, by zostać tak obdarowaną, może poczuć się samotna i stworzyć nieprzyjemny dystans w związku. 

Aby nie doświadczać takich wrażeń, psychologowie radzą spędzać mniej czasu portalach społecznościowych. Według badania osoby spędzające ponad 2 godziny dziennie w sieciach społecznościowych są 2 razy bardziej narażone na samotność niż osoby, które spędzają tam pół godziny dziennie.

Zajrzyj na kolejną stronę po więcej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply