Cytaty o przyjaźni pokazujące jej blaski i cienie

Przyjaźń to jedna z najbardziej cenionych przez człowieka wartości.

Prawdziwy przyjaciel jest nieocenionym skarbem, ale zdobycie go wymaga wielu lat ciężkiej pracy i poświeceń. Przyjaźń jest bowiem relacją, w której przede wszystkim trzeba dawać samego siebie, by zbudować poczucie bezgranicznej lojalności i zaufania. O tym, że budowanie przyjaźni to niełatwy proces, świadczą różne cytaty o przyjaźni.

Posiadanie przyjaciół ma wiele korzyści i jest źródłem radości, dlatego wszyscy chcą spotkać w życiu takie osoby, z którymi zbudowanie przyjacielskiej relacji będzie możliwe. Niestety wielu osobom to się nie udaje, a powodów jest wiele. Liczne cytaty o przyjaźni, pochodzące z literatury pięknej i nie tylko, wskazują, jakich błędów koniecznie trzeba się wystrzegać, by stworzyć i utrzymać z kimś przyjacielskie więzy.

Niestety w codziennym nawale obowiązków często zapominamy właściwie doceniać naszych przyjaciół lub nie dostrzegamy, że ktoś tylko udaje naszego druha, a tak naprawdę jest wilkiem w owczej skórze. By przypomnieć o wartości przyjaźni, skłonić do wdzięczności wobec swoich bratnich dusz i ustrzec przed fałszywymi przyjaciółmi, przygotowaliśmy cytaty o przyjaźni, które w różnorodny sposób odnoszą się do tej relacji.

 

Cytaty o przyjaźni

„Przyjaciel to osoba, z którą mogę być szczery. Przed nim mogę głośno myśleć” – Ralph Waldo Emerson.

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem” – Albert Camus.

„Prawdziwy przyjaciel wznosi więcej w nasze szczęście niż tysiąc wrogów w nasze nieszczęście” – Marie von Ebner-Eschenbach.

„Złoto sprawdzamy w ogniu, przyjaźń w nieszczęściu” – Isokrates.

Więcej cytatów znajdziecie na następnych stronach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wikiquote.org

Reply