Czarna lista 185 toksycznych kosmetyków. Te znane kremy, szampony, pasty i dezodoranty znajdują się w łazienkach większości z nas!

Francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir opublikowała obszerną listę aż 185 kosmetyków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sporo z nich jest dostępnych również w naszym kraju!

To kremy, szampony, dezodoranty, pasty do zębów, płyny do płukania i perfumy znanych i szanowanych marek, jednak ich skład daje mocno do myślenia. Organizacja ostrzega, że przy długim stosowaniu tych produktów trzeba się liczyć m.in. z podrażnieniami, alergiami i zaburzeniami endokrynologicznymi.

Trudno w to uwierzyć, ale aż 100 produktów z tej listy zawiera groźne substancje zmieniające gospodarkę hormonalną! Ponad 50 ma w składzie chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate, który bez problemu przenika przez skórę i zachowuje się podobnie jak hormony. Mimo wielu ostrzeżeń specjalistów, w tym toksykologów producenci nadal nie wyeliminowali ich ze składu artykułów. Co jakiś czas uspakajają, że nie ma czego się bać, bo wszystko jest pod kontrolą, jednak czy aby na pewno? Z roku na rok rośnie liczba poważnych podrażnień, alergii, chorzeń skórnych i nowotworów. Przyczyniają się do tego również kiepskiej jakości kosmetyki, których skład przyprawia o dreszcze.

Na czarnej liście możemy znaleźć bardzo popularne pasty do zębów jak Colgate, Elmex czy Signal, kremy i antyperspiranty Dove, kremy Nivea, L’Oréal, Garnier, szampony Head&Shoulders, antyperspiranty Adidas i Axe.

Na kolejnych stronach zobaczysz, które produkty dostępne w Polsce są według UFC Que Choisir potencjalnie niebezpieczne.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : quechoisir.org

Reply